Fajerwerki: Strzelaj odpowiedzialnie i myśl o zwierzętach!
Agencja Informacyjna: Branża pirotechniczna przypomina o zasadach bezpiecznego użytkowania fajerwerków. Podobnie jak w poprzednich latach, tuż przed świętami Bożego Narodzeniem i Sylwestrem, polska branża pirotechniczna realizuje akcję edukacyjną, przypominającą jak bezpieczne używać fajerwerków?
Table of Contents
Ile jest zasad bezpiecznego postępowania z fajerwerkami?
8 zasad bezpiecznego postępowania z fajerwerkami zostało opracowane przez ekspertów. Dostosowanie się do tych procedur powinno uchronić użytkowników przed wszelkiego rodzaju wypadkami. Porady, jak zabezpieczyć zwierzaka, w sylwestra powinny pomóc im przetrwać okres nasilonego odpalania „sztucznych ogni”.
Bezpieczne fajerwerki stanowią już nieodłączny, tradycyjny element świętowania ważnych uroczystości, w tym Gwiazdki czy Sylwestra. Towarzyszą też hucznym celebracjom urodzin, rocznic czy festiwali.
Jakie są zasady bezpiecznego postępowania z fajerwerkami?
W okresie Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra branża pirotechniczna publikuje osiem punktów, przy zachowaniu których można bezpiecznie bawić się fajerwerkami. Oto one:
- Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
- Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
- Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
- Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
- Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
- Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
- Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.
- Pamiętaj, że kupować i używać materiałów pirotechnicznych mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Nigdy nie pozwalaj dzieciom na odpalanie fajerwerków.
Innym rozwiązaniem mogą być ciche fajerwerki, które można stosować w pobliżu parków, terenów zielonych lub ogrodów. Emitują one minimalny hałas, co sprawia, że są przyjaźniejsze dla zwierząt.
Jak przygotować psa na sylwestrowe fajerwerki?
Eksperci sugerują, aby na spacer z psem w Sylwestra wybrać się wcześniej, zanim rozpoczną się pokazy fajerwerków (najlepiej przed godziną 18:00). Warto aby na spacerze pies miał adresatkę przy obroży. P należy wyprowadzać na smyczy lub w szelkach. Przed wyjściem na imprezę warto zasłonić okna oraz zostawić pupilowi jego ulubione przekąski i zabawki.
Dobrym pomysłem jest również stworzenie dla zwierzaka spokojnego kąta, gdzie będzie mógł się schronić – może to być na przykład „namiot” zrobiony z koca i krzeseł. Jeśli domownicy sylwestra spędzają w domu razem z psem, ważne jest, aby zachować spokój. Można także włączyć telewizor lub radio, których znajome dźwięki pomogą zagłuszyć odgłosy dochodzące z zewnątrz. Warto pamiętać, że podawanie jakichkolwiek środków uspokajających zwierzętom należy zawsze konsultować z weterynarzem.
Czy Polacy lubią fajerwerki?
Polacy od lat lubią uczcić nadejście Nowego Roku pokazami fajerwerków. Według badań 60 proc. Polaków lubi fajerwerki, 19.000.000 Polaków z radością obejrzy pokaz, a 30 proc. czyli 9.300.000 osobiście je kupiło. Wśród wszystkich badanych, 92 proc. spotyka się z pokazami fajerwerków podczas sylwestra, a zaledwie 2 proc. podczas kameralnych, prywatnych spotkań. Co więcej, około 30 proc. wśród korzystających z fajerwerków robi to od 2 do 4 razy w roku, a zaledwie 2 proc. robi to częściej. W roku 2023 wartość sprzedaży fajerwerków do klientów finalnych, była szacowana na poziomie około 500.000.000 złotych brutto.
Co uważa Marta Smolińśka na temat fajerwerków?
„Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki jest świadome, że nie każdy wie, jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków, dlatego stara się dotrzeć ze swoimi poradami do jak najszerszego grona odbiorców.” – Deklaruje Marta Smolińska – Prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.
– „Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo i świetna zabawa mogą, a wręcz powinny, iść w parze. W swoich działaniach stale zachęcamy do świadomego i odpowiedzialnego używania materiałów pirotechnicznych, aby dawały po prostu dużo radości.” – Twierdzi Marta Smolińska – Prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.
Czy branża pirotechniczna w Polsce podlega ścisłej regulacji?
Branża pirotechniczna w Polsce podlega ścisłej regulacji. Część produkcji i dystrybucji wymaga uzyskania stosownego pozwolenia ze strony władz publicznych bądź koncesji. Materiały pirotechniczne muszą spełnić szereg warunków dotyczących bezpieczeństwa. Polskie normy prawne są bardziej restrykcyjne niż minimalne wymogi określone w dyrektywie Unii Europejskiej. Oczywiście z uwagi na fakt, iż fajerwerki są materiałami wybuchowymi, istnieje konieczność spełnienia bardzo surowych wymogów. dotyczących bezpieczeństwa i ograniczeń, dotyczących sprzedaży ich osobom niepełnoletnim. Polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy je spełniają, korzystając przy tym z najnowszych rozwiązań w zakresie nauki i techniki, co zapewnia, że oferowane przez nich produkty są bezpieczne.
Jaka jest pozycja polskiej branży pirotechnicznej?
Polska branża pirotechniczna zajmuje 5. miejsce na świecie pod względem importu i eksportu fajerwerków, można powiedzieć, że w tej dziedzinie jest potęgą. Dzięki temu rynek nasycony jest legalnymi i bezpiecznymi produktami i nie ma praktycznie miejsca na fajerwerki niewiadomego pochodzenia. To bardzo ważnie, ponieważ np. w Królestwie Niderlandów gdzie używanie fajerwerków obwarowane jest restrykcjami, rynek zalały niebezpieczne produkty z przemytu.
Co to jest Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki?
Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki powstało w 1993r. Organizacja aktywnie skupia największych polskich importerów oraz dystrybutorów wyrobów pirotechnicznych. Zgodnie ze statutem, do głównych zadań Stowarzyszenia należy reprezentowanie branży, czynny udział w monitorowaniu i opiniowaniu inicjatyw legislacyjnych, promowanie bezpiecznego korzystania z wyrobów pirotechnicznych oraz prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących rynku fajerwerków w Polsce.
Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki w ramach swojej działalności statutowej chętnie podejmuje inicjatywy związane z budowaniem pozytywnego wizerunku branży pirotechnicznej w przestrzeni medialnej. Udziela się medialnie i jest zawsze do dyspozycji osób, które chciałyby skonfrontować swoją dotychczasową wiedzę z ekspertami, którzy od niemal 30 lat zajmują się tą tematyką zawodowo.
Jakie są efekty działalności Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki?
Dzięki wspólnym działaniom podjętym przez członków Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki udało się m.in. ujednolicić na rynku oznakowanie wyrobów pirotechnicznych. Bez wątpienia dobra współpraca oraz wzajemna wymiana doświadczeń zaowocowały tym, że polski rynek pirotechniki uznawany jest za jeden z najlepszych w całej Europie i wiodący na świecie, a importowane przez polskie przedsiębiorstwa produkty cieszą się wielką popularnością w całej Europie i uznawane są za produkty najwyższej jakości, spełniające równocześnie wyśrubowane wymagania towarzystw certyfikujących.
Agencja Informacyjna dziękuje za przeczytanie tekstu do końca i zaprasza do zapoznania się innymi publikacjami
Agencja Informacyjna, gospodarka /DEC/ Ilustracja: Ideogram 20.12.2024