EXPO 2020: Łącząc umysły tworzymy przyszłość

 

 

Polska znów uczestniczy na Światowej Wystawie Expo, tym razem w Dubaju, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wydarzenie zaplanowane na 2020 rozpoczęło swoje „Życie” 1 października 2021. Ekspozycję można odwiedzać do 31 marca 2022.

 

Polski Pawilon jak zwykle, podczas Światowych Wystaw EXPO, jest oryginalnie zaprojektowany i atrakcyjny, zarówno dla odwiedzającej publiczności, biznesmenów, inwestorów i przedstawicieli gremiów decyzyjnych z całego świata. Odwiedza go od 4.000-6.000 osób dziennie, ale organizatorzy mają nadzieję, że ta liczba wzrośnie z czasem nawet do 19.000 dziennie.

 

Liczby mówią EXPO 2020 w Dubaju

 

Polski Pawilon, na Światowej Wystawie EXPO 2020, należy do pierwszej dziesiątki najbardziej wyróżniających się. Obiekt został zbudowany z modrzewia. Posiada ciekawą aranżację wizualną na zewnątrz i wewnątrz, symbolizującą stada lecących ptaków. W Polskim Pawilonie jest część wystawowa stała zapoznająca zwiedzających z kreatywnymi sektorami polskiej gospodarki, np. sektorem kosmicznym, chemią, ceramiką, dizajnem meblowym, ekologią. W pozostałej części ekspozycja jest wymieniana co tydzień korzystając z propozycji regionów. Pawilon dysponuje też salą koncertową, restauracją a nawet placem zabaw dla dzieci.

 

Czas otwarcia Polskiego Pawilonu, na Światowej Wystawie EXPO 2020, zbiegł się z Konkursem Chopinowskim w Warszawie, więc każdego dni młodzi pianiści dawali trzykrotnie koncert, co stanowiło dodatkową atrakcję, ale także stawało się okazją do przekazywania mniej wyrobionej publiczności pewnej wiedzy o muzyce klasycznej i norm zachowania na koncertach. W polskiej restauracji natomiast absolutnym hitem stały się polskie lody tzw. „świderki”. Popularny program dla masowej publiczności jak np. zorganizowanie w marcu 2022 roku Polskiego Dnia Kobiet, czy koncert Filharmonii Narodowej, na którym wystąpi jeden z laureatów wielkiego turnieju, wypełnia działanie Polskiego Pawilonu.

 

W Polskim Pawilonie odbywają się też naturalnie poważne i konkretne spotkania biznesowe. Podczas Światowej Wystawie EXPO 2020, planowane jest Forum Gospodarze Polska-Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Forum Polska -Afryka. Specyfiką Polskiego pawilonu jest zatrudniona w obsłudze grupa 150 polskich studentów z 5 krajowych uczelni, odbywających tu swoje praktyki zawodowe. To, że otrzymali oni specjalnie zaprojektowane ubiory, jest tylko wizualnym dodatkiem, ale największe uznanie zagranicznej społeczności z innych obiektów EXPO 2020 jest to, że ci młodzi ludzie są świetnie przygotowani do pełnienia swych obowiązków, do prezentacji i oprowadzania po pawilonie, a każdy z nich posługuje się co najmniej dwoma obcymi językami.

 

EXPO 2020 w post-pandemicznej rzeczywistości

 

Warto dodać, że polski kompozytor Tomasz J. Opałka i jego muzyka napisana dla Polskiego Pawilonu na Światowej wystawie EXPO 2020, w Dubaju, otrzymała właśnie nominację do nagrody Hollywood Music In Media Award. Wśród nominowanych kompozytorów (w różnych kategoriach) znaleźli się także m.in. Hans Zimmer, Harry Gregson-Williams, Hildur Guðnadóttir, Marco Beltrami, Alexandre Desplat. Dubaj nie odpuszcza. Tutaj są prezentowane dzieła z najwyższej półki.

 

Motywem przewodnim Polskiego Pawilonu, na Światowej Wystawie EXPO 2020, jest: „Łącząc umysły tworzymy przyszłość”. To jest hasło, które można rozumieć abstrakcyjnie, ale także najzupełniej praktycznie. Jak twierdzą pracownicy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu lokalne władze chcą, by Polski Pawilon po zakończeniu imprezy pozostał w Dubaju, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich na stałe.

 

Wystawy światowe (w skrócie EXPO od ang. exposition) – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny państw i narodów świata. Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 r. w Londynie, a dwie następne w 1798 r. i 1802 r. w Paryżu. Za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę światową uznaje się tzw. Wielką Wystawę (ang. Great Exhibition) zorganizowaną w Londynie w 1851 r. Od tego czasu wystawy są okazją do współzawodnictwa we wszystkich dziedzinach produkcji. W 1889 roku, specjalnie na paryską wystawę światową, zbudowano wieżę Eiffla, która miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki.

 

Instytucją zajmującą się organizacją Wystaw Światowych EXPO jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (fr. Bureau International des Expositions). Powstało ono w 1928 r., na mocy umowy międzynarodowej, ratyfikowanej przez większość państw ówczesnej międzynarodowej organizacji Ligi Narodów. Organizatorzy kolejnych wystaw dążą do prześcignięcia poprzednich, m.in. w dziedzinie rozwiązań technicznych i architektonicznych czy rozmachu uroczystości oficjalnych. Wystawy Światowe EXPO dzielą się na trzy podkategorie: światowe, specjalistyczne oraz EXPO Horticultural (tzw. zielone).

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /BT/21.11.2021