Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

 

11 lutego to ważna data w kalendarzu całej Europy. Tego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Numeru, który ratuje życie w sytuacji zagrożenia, kiedy potrzebna jest pomoc.

Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 wprowadzono do użycia w 1991 roku. Wprowadzenie jednego numeru alarmowego miało ujednolicić system szybkiego powiadamiania we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych kraje Unii Europejskiej wciąż obowiązują dodatkowe numery alarmowe ( w Polsce jest ich aż trzynaście), jednak to numer 112 pozwala na uzyskanie pomocy w każdym europejskim kraju. Od grudnia 2008 roku numer ten jest bezpłatny ze wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych na terenie całej Unii Europejskiej.

Pod numer 112 można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę. Jest on dostępny w telefonach komórkowych nawet bez odblokowywania telefonu. Na numer alarmowy należy dzwonić, gdy zachodzi potrzeba uzyskania pomocy. Dzwoniący nawiązuje połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który powiadamia odpowiednie służby ratunkowe(m.in. policję, straż pożarną lub pogotowie ratunkowe).

10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka

Operatorzy, którzy pracują w Centrach Powiadamiania Ratunkowego ( w Polsce jest ich 17), rejestrują rocznie miliony zgłoszeń. Trafiają tam połączenia kierowane na numer alarmowy 112 i 997 z obszaru całego kraju. W polskich Centrach Powiadamiania Ratunkowego pracuje obecnie około 1300 operatorów.

W 2009 roku Parlament Europejski wraz z Komisją Europejską i Radą Unii Europejskiej podpisał trójstronną konwencję. Ustanowiono w niej, że coroczny Dzień Numeru Alarmowego 112 obchodzony będzie 11 lutego. Datę wybrano ze względu na jej zapis cyfrowy 11.2. Celem święta jest promowanie istnienia numeru alarmowego oraz jego właściwe użycie.

11 lutego corocznie z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego odbywa się wiele wydarzeń. Niektóre z nich organizowane są przez lokalne władze i polityków, inne przez służby ratownicze, szkoły, a także organizacje pozarządowe. W 2020 roku polski rząd opublikował na swoich oficjalnych stronach film informacyjny o europejskim numerze alarmowym 112. Ponadto od stycznia 2020 roku dostępna jest w Polsce aplikacja Alarm112.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /NOW/ 10.02.2023