Emil Szweda Bogota

Emil Szweda: Bogota rozpoczęła racjonowanie wody dla 9.000.000 ludzi.

Agencja Informacyjna: Emil Szweda, dziennikarz, ekonomista i pisarz, który interesuje się zmianami klimatu, uważa, że przygotowanie się do ich skutków jest najważniejszym wyzwaniem dla ludzkości. Tak komentuje ostatnie wydarzenia w Bogocie – stolicy Kolumbii.

Emil Szweda: „W czasie suszy płynie krew” a Bogota

Emil Szweda: „To co w Polsce i mojej książce „W czasie suszy płynie krew” jest literacką fikcją, w innych zakątkach świata bywa rzeczywistością. W Bogocie – stolicy Kolumbii w Ameryce Południowej, 12 kwietnia 2024 r. rozpoczęto racjonowanie wody dla 9.000.000 ludzi. To tak jakby w co czwartym domu w Polsce zakręcano krany na kilka godzin. Do niedawna taki rozwój sytuacji był niewyobrażalny.

Bogota leży 2.600 metrów nad poziomem morza, na płaskowyżu, w Andach – łańcuchu górskim w Ameryce Południowej. Obok przepływa rzeka Bogota, biorąca początek właśnie w szczytach gór, więc teoretycznie problemy akurat z dostępnością wody w Bogocie nigdy nie powinny się pojawić. Ba. Systematyczne powodzie sprawiły, że miasto zainwestowało w nowoczesne oczyszczalnie, elektrownie wodne i systemy przeciwpowodziowe. 

A jednak. Zmiany klimatu, topniejące lodowce w Andach (nie tak dawno problemy z wodą i plaga pożarów dotknęła mieszkańców Chile) i do tego efekt El Niño skumulowały się w gigantyczne kłopoty.”

Co to jest El Niño?

El Niño – zjawisko pogodowe i oceaniczne, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury, na powierzchni wody, w strefie równikowej Oceanu Spokojnego. Powstaje, gdy słabną wiejące ze wschodu pasaty (stały, ciepły wiatr o umiarkowanej sile, wiejący w strefie międzyzwrotnikowej w kierunku równika) i następuje zahamowanie upwellingu. Zjawisko to otrzymało nazwę El Niño (po hiszpańsku chłopiec, dzieciątko), z powodu jego związku z okresem Bożego Narodzenia i Dzieciątkiem Jezus. Jego przeciwieństwem jest zjawisko La Niña, charakteryzujące się nadzwyczajnie niskimi temperaturami wody.

Kim jest Emil Szweda?

Emil Szweda – dziennikarz z wykształcenia, zamiłowania i zawodu. Studiował dziennikarstwo i ukończył dwa kursy pisarskie. W latach 1996-2006 pisał m.in. dla Polskiej Agencji Prasowej, dzienników „Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet” oraz „Puls Biznesu” i „Nowa Europa” (obecnie portal ”Prawo i gospodarka”). Zajmował się głównie problematyką finansową.

Emil Szweda od 2006 r. był analitykiem Open Finance. W latach 2010-2011 pracował dla Noble Securities. W 2011 roku założył serwis internetowy dla inwestorów Obligacje.pl, poświęcony obligacjom korporacyjnym i został redaktorem naczelnym tego medium.

Emil Szweda jest pasjonatem brydża sportowego i ekologicznego stylu życia. Wnikliwie śledzi publikacje, dotyczące zmian klimatu. Emil Szweda uważa, że przygotowanie się do ich skutków jest najważniejszym wyzwaniem dla ludzkości. 

Emil Szweda zaczął pisać jeszcze będąc w szkole podstawowej. Jednak pierwszą książkę „Prawda nie krzywdzi ludzi” opublikował dopiero w 2022 roku na ebookowo.pl. W 2024 r. wydał powieść kryminalną „W czasie suszy płynie krew” to druga powieść Emila Szwedy. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las. Autor pracuje nad kolejnymi książkami, których wiodącym motywem są konsekwencje katastrofy klimatycznej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Opinie /dec/ 16.05.2024 źródło: Facebook, Wikipedia