18 listopada – Dzień Myszki Miki

18 listopada na całym świecie obchodzony jest dzień Myszki Miki. To także dzień urodzin jego żony, Minervy Mouse, znanej w Polsce jako Myszka Minnie.

Myszka Miki to animowany bohater kreskówek oraz komiksów. Postać została stworzona przez Walta Disneya w 1928 roku. Najsłynniejszy na świecie gryzoń w ciągu niemal 100 lat swojej „pracy twórczej” stał się jedną z największych gwiazd filmowych i wystąpił w ponad 130 filmach oraz 330 komiksach.

Inspiracja dla postaci

Istnieje kilka wersji tego, skąd w ogóle wziął się pomysł stworzenia kultowego już bohatera. Jedna mówi o tym, że inspirację do stworzenia Myszki Miki Walt Disney zaczerpnął od myszy biegającej po studiu. Inna, najbardziej prawdopodobna wersja, zakłada, że  postać była zainspirowana zwierzątkiem, które Walt Disney miał w dzieciństwie.

Mortimer? Nie! Mickey!

Pierwotnie sławna Mysz miała nosić imię Mortimer, jednak nie podobało się ono żonie rysownika, Lillian Disney. To właśnie jej pomysłem było imię Mickey. Myszka miała także być królikiem i pierwsze rysunki przedstawiają właśnie to zwierzę. Usposobienie bohatera Walt Disney zaczerpnął natomiast od słynnego komika Charlie Chaplina. Myszka Miki był także pierwszą postacią animowaną, która przemówiła. Jej pierwszymi słowami w filmie były „Hot dog! Hot dog!”.

Myszka Miki szybko zyskał sławę i zwolenników na całym świecie.

W ciągu pięciu lat od pojawienia się tego bohatera, wytwórnia Walta Disneya zarobiła 6 miliardów dolarów. Za stworzenie Myszki Miki Walt Disney w 1932 roku otrzymał nagrodę Akademii Filmowej. Kolejnego Oscara przyniósł bohaterowi film pełnometrażowy z 1940 zatytułowany „Fantazja”. Nominację do nagrody za najlepszy krótkometrażowy film animowany Miki otrzymywał aż dziesięciokrotnie. Na rozdaniu Oscarów pojawił się jeszcze dwukrotnie, w 1988 roku oraz w 2003 roku, za każdym razem wręczając nagrodę w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy. Obecnie, według szacunków,

Myszka Miki ma nawet większą rozpoznawalność niż Święty Mikołaj.

W zależności od kraju Mickey Mouse ma także nawet różne imiona, np. we Włoszech znany jest jako Topolino, w Chinach – Mi Lao Shu, w Estonii – Mikki Hiir, na Węgrzech Miki Eger, w Szwecji Musse Pigg, a w Polsce po prostu Myszka Miki.

Myszka Miki prze wiele lat swej działalności z postaci animowanej stał się gwiazdą, która w niczym nie ustępuje popularnym aktorom. w 1978 roku, jako pierwsza postać animowana, Mickey otrzymał swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Hollywood jako uhonorowanie 50-lecia istnienia.

Dzień Myszki Miki to święto wielkiej marki

Myszka Miki to nie tylko postać bajkowa. To przede wszystkim marka światowej skali. Roczne zyski ze sprzedaży różnego rodzaju towarów sygnowanych wizerunkiem Mickey Mouse sięgają wielu milionów dolarów. Na rynku dostępna jest odzież, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zabawki, sprzęt gospodarstwa domowego, przybory piśmiennicze, a nawet sprzęt komputerowy czy specjalne kolekcje biżuterii. Wszystko z wizerunkiem najsłynniejszego gryzonia.

Obecnie wszystkie filmy z serii o tym animowanym bohaterze można oglądać na platformie Disneyplus.com.

Dzień Myszki Miki na Świecie

W Disneylandach na różnych kontynentach odbywają się specjalne parady i pokazy. Fani mogą także zdobyć limitowane edycje gadżetów z Myszką Miki oraz uczestniczyć w specjalnych pokazach filmów i programów telewizyjnych poświęconych tej postaci. Te wydarzenia przyciągają uwagę milionów fanów i podkreślają globalny zasięg wpływu Myszki Miki.

Dzień Myszki Miki w Polsce

W Polsce, dzień ten jest obchodzony z równie dużym entuzjazmem. Kina organizują specjalne pokazy klasycznych i nowych filmów z Myszką Miki, a sklepy z pamiątkami oferują szeroki asortyment produktów związanych z tą postacią. Polskie media społecznościowe również rozbrzmiewają od postów fanów, którzy dzielą się swoimi wspomnieniami i uczuciami związanymi z Myszką Miki. W szkołach i przedszkolach odbywają się lekcje według specjalnych scenariuszy poświęconych Myszce Miki.

Fanowskie inicjatywy i aktywności

Fanowskie inicjatywy odgrywają kluczową rolę w świętowaniu Dnia Myszki Miki. Od cosplayu, przez tworzenie fanowskiej sztuki, po organizowanie spotkań fanów – miłośnicy Myszki Miki wyrażają swoje przywiązanie na różne sposoby. Media społecznościowe są pełne postów od fanów z Polski i z całego świata, którzy dzielą się swoją miłością do tej kultowej postaci.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura / now / 16.11.2022