Dzień Matki – święto bezwarunkowej miłości

26 maja to wyjątkowy dzień w kalendarzu, obchodzimy wtedy bowiem święto najniezwyklejszych osób – Dzień Matki. Tego dnia w szczególny sposób doceniamy nasze mamy, za trud włożony w wychowanie, za opiekę, okazywane wsparcie, za troskę, pomoc i przede wszystkim bezinteresowną miłość. Dzień Matki jest wyrazem szacunku dla wszystkich mam.

„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska” – napisał Józef Ignacy Kraszewski

Anna Karolina Kotkowska: Każda kobieta ma zdolności by być najlepszą matką na świecie

Dzień Matki obchodzony jest w Polsce od ponad 100 lat, gdyż pierwsze rodzime obchody święta odbyły się w 1914 roku. Początkowo, w Polsce przedwojennej, Dzień Matki organizowany był przez Polski Czerwony Krzyż i nie miał ustalonej stałej daty, zawsze jednak odbywał się w maju. Obecnie data święta przypada na 26 maja. Tego dnia wszystkie mamy otrzymują własnoręcznie zrobione laurki, kwiaty, czekoladki lub własnoręcznie zrobione prezenty i ozdoby, a często nawet wyjątkowe i z miłością podane śniadanie do łóżka.

Dzień Dobrych Uczynków

Historia Dnia Matki w Europie sięga starożytnych Greków i Rzymian, kiedy kultem otaczano matki- boginie. Gdy jednak Cesarstwo Rzymskie przyjęło chrześcijaństwo, zaprzestano obchodzenia święta. Zwyczaj powrócił dopiero w siedemnastowiecznej Anglii jako niedziela u matki i przetrwał do XIX wieku. Po przerwie ponownie zaczęto obchodzić święto dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej wygląda historia Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych, gdzie pewna amerykańska nauczycielka Ann Marie Jarvis w 1858 roku ogłosiła Dni Matczynej Pracy a w 1905 roku jej córce udało się zmienić go na zwyczaj obchodzenia Dnia Matki. Rozpowszechniony na wszystkie stany zwyczaj został ustanowiony w 1914 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych i oznaczony świętem przypadającym na drugą niedzielę maja jako święto narodowe.

Z okazji tego wyjątkowego Dnia zespół Agencji Informacyjnej składa najlepsze życzenia wszystkim Mamom!

 
Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ akt. 25.05.2023