Dni Wiśniowej – Wiśnióweczka 2019

 

W dniach 6-7 lipca odbędą się specjalne wydarzenia z okazji Dni Wiśniowej (woj. małopolskie).

 

“Wiśnióweczka 2019” została podzielona na dwa dni. W sobotę 6 lipca odbędzie się większość głównych atrakcji. Na ten dzień zaplanowano “Wiśniowski Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych”. Ma bazować na dawnych jarmarkach i targach wiśniowskich. Ich tradycje sięgają XVII wieku. W programie między innymi: własne stoiska z wyrobami, rękodziełami itd, warsztaty, specjały lokalnej kuchni i prezentacja lokalnej twórczości. Jednym z głównych punktów obchodów jest premiera filmu “Handmade in Wiśniowa”. Muzycznymi gośćmi będą: zespół Future Folk, AVANTAGO i DJ Brothers. Niedziela z kolei to „Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”.

 

Projekt został zainicjowany przez przedstawicieli lokalnej społeczności, a głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej.

Jego głównym celem jest zbadanie współczesnych znaczeń, funkcji i przemian profesji/zawodów/umiejętności: rzemiosł, rękodzieła, lokalnego wytwórstwa, przetwórstwa oraz wszelkiej twórczości i produkcji gminnej – uchodzących wśród tamtejszej społeczności jako aktywności tradycyjne – w szerszym kontekście społeczno-kulturowym. Został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, program „Kultura ludowa i tradycyjna” oraz ze środków Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej.

 

Podsumowanie projektu będzie miało miejsce 9 września. Odbędzie się specjalna konferencja, podczas której zostanie zaprezentowana także książka  „HANDMADE IN WIŚNIOWA. WIŚNIOWSKO RYNCNO ROBOTA. O najbardziej materialnym z niematerialnych aspektów dziedzictwa kulturowego w pogranicznej gminie Wiśniowa”.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 4.07.2019;;

 

Fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wi%C5%9Bniowa_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)#/media/Plik:Wi%C5%9Bniowa_a1.jpg