Czy bez Huawei będzie sieć 5G?
5G to nowy standard sieci komórkowej. Jego wdrożenie spowoduje, że przesyłanie danych będzie nawet dziesięciokrotnie szybsze niż dzięki sieci 4G. Entuzjaści nowej technologii uważają, że nie tylko ułatwi ona codzienne funkcjonowanie Internetu, lecz także pozwoli na szybszy rozwój nowych technologii, wykorzystujących automatyczne rozwiązania.
Niedawno w Barcelonie odbył się Mobile World Congress. Są to coroczne, światowe targi telekomunikacyjne. Podczas tego wydarzenia odbywają się prezentacje nowych telefonów i technologii. Tym razem szczytowi towarzyszył także komercyjny pokaz uruchomienia sieci 5G. Przy okazji przeprowadzono debatę przedstawicieli British Telecom, Vodafone, Hutchison UK i Huawei. Podczas dyskusji poruszono wiele tematów, między innymi sprawę sankcji amerykańskiego rządu na chińskie koncerny. Ze stanowiska Huawei wynika, że tego typu działania wpłyną negatywnie na prace nad siecią 5G, chociażby w Europie, albowiem Huawei ma mieć największe zasoby technologiczno-naukowe odnośnie 5G.
„Mamy najwięcej patentów w technologii 5G. Można powiedzieć, że bez nas nie będzie 5G, a przynajmniej będzie znacznie później. My jesteśmy tylko częścią tego ekosystemu. Moim zdaniem zbudowanie sobie gdzieś tylnej furtki z dostępem do wszystkich danych, które wędrują przecież z maszyny do maszyny, jest albo niewykonalne, albo co najmniej ekstremalnie trudne.” – Komentował Tonny Bao – Dyrektor Zarządzający Huawei Polska.
Od 2017 roku w Europie prowadzone są działania, ku stworzeniu systemu kontrolującego sieć 5G. W 2018 roku Łódź została wybrana na pierwsze polskie miasto testujące nową technologię. Badania przeprowadzono także w Gliwicach.
Jest wielu krytyków 5G. Część z nich uważa, że technologia wytworzony pole elektromagnetyczne, które może szkodzić ludziom. W czerwcu, 2019 roku Ministerstwo Cyfryzacji utworzyło serwis gov.pl/5G i uruchomiło kampanię poszerzające wiedzę o sieci piątej generacji. Ma obalić mity wokół 5G.
Unia Europejska planuje, by w drugiej połowie 2020 roku stopniowo wykorzystywać już technologię piątej generacji. Do 2025 roku sieć ma być dostępna we wszystkich obszarach miejskich i na głównych szlakach transportu lądowego.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /KAM/ 13.06.19