Chmury czarnego PR nad karabinkiem Grot
25 stycznia 2021 roku portal Onet.pl zamieścił kilka artykułów, w tym raport dotyczący karabinku Grot. W materiałach wielokrotnie wymieniano kolejne wady broni i fakt, że jest ona zagrożeniem dla żołnierzy. W sieci zawrzało. Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia, która jest producentem broni pozywa Ringier Axel Springer oraz autorów artykułów.
Karabinek Grot to broń automatyczna produkcji polskiej, która powstała w ramach programu „Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm”.
Program ten realizowany był w ramach projektu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej „Indywidualny System Walki Tytan”. Za produkcję karabinka Grot odpowiada Fabryka Broni „Łucznik”-Radom. Modułowa konstrukcja karabinku Grot jest na tyle elastyczna, że pozwala z broni o klasycznym układzie stworzyć broń w czterech różnych konfiguracjach a to: karabinek w wersji podstawowej, subkarabinek, karabinek wyborowy oraz ręczny karabin maszynowy. Poszczególne elementy broni wykonane zostały z materiałów takich jak duraluminium, stal oraz tworzywo sztuczne co czyni karabinek Grot niezwykle lekkim, poręcznym i funkcjonalnym. Wierzono, że broń ta z powodzeniem zastąpi używane od lat w Wojsku Polskim karabinki automatyczne AK-47 oraz karabinki wz. 96 Beryl.

25 stycznia 2021 roku portal Onet.pl opublikował serię artykułów wraz z raportem zawierającym wyniki testów roboczych karabinka Grot.
Na etapie roboczym karabinek testowany był przez ekspertów pod kierunkiem Pawła Mosznera – byłego oficera GROM. Możemy w nich przeczytać m.in że karabinek posiada wiele wad konstrukcyjnych: (rdzewieje ,zasypany piaskiem zacina się, przegrzewa się, pęka kolba etc.). Opublikowane przez portal Onet.pl filmiki i zdjęcia z testów pozwoliły stwierdzić, że próbom poddane zostały partie, nie mające nic wspólnego z obecnie używaną wersją A2 karabinku Grot:
”Notabene wersja A2 nie była sprawdzana przez tych, którzy wytykają Grotowi wszelkie możliwe przypadłości. Z dostępnych informacji wynika, że do swoich prób użyto partii przedprodukcyjnej i wczesnoprodukcyjnej, faktycznie niedopracowanej” – tłumaczy Michał Fiszer – mjr dr inż. Collegium Civitas
Informacje uzyskane od obecnych użytkowników karabinka Grot wersji A2, pozwalają twierdzić, że broń przeszła solidną modernizację, jakość jej wykonania jest bardzo wysoka a wszelkie wady wymienione w raporcie i artykułach portalu Onet.pl zostały usunięte.
Michał Fiszer – mjr dr inż podkreślił również, że przyjęta metodyka testów karabinku Grot uszkodziłaby w sposób trwały każdą broń tego typu. Autorzy artykułów zamieszczonych na portalu Onet.pl, wyjęli na światło dzienne również sprawę podpisanego w 2017 roku przez ministra Antoniego Macierewicza kontraktu na dostawę 53.000 karabinków Grot. Według autorów przyjęto broń do uzbrojenia, bez skończonych testów kwalifikacyjnych. Fabryka Broni „Łucznik”-Radom wydała oświadczenie, które przeczy publikacji Onetu: „Badania obejmowały szeroki zakres, w tym sprawdziany wytrzymałościowe i bezpieczeństwa. Ich przebieg był pomyślny i potwierdził parametry deklarowane przez producenta – podała Fabryka Broni „Łucznik”-Radom. Pułkownik Marek Pietrzak – rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej skomentował publikacje portalu słowami:
„Takie pojedyncze obserwacje dla nas jako instytucji, która zbudowała system zbierania wniosków i doświadczeń i posiada całościowe dane nt. usterkowości broni, są to obserwacje o bardzo ograniczonej przydatności”.
W świetle opublikowanych artykułów na portalu Onet.pl, które zawierają szereg nieprawdziwych stwierdzeń i insynuacji 2 lutego 2021 roku Fabryka Broni „Łucznik” zdecydowała się pozwać wydawcę portalu Onet.pl, którym jest Ringier Axel Springer oraz autorów materiałów Edytę Żemle i Marcina Wyrwała:
„Domagamy się w tym pozwie przeprosin opublikowanych na stronie Onetu, a także zadośćuczynienia w kwocie miliona złotych – powiedział Maciej Borecki – członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik”.

Michał Fiszer – ur. 1962 r. w Łodzi. Polski żołnierz, ekspert wojskowy, dziennikarz, wykładowca studiów Strategicznych na uczelni Collegium Civitas, autor książek, ekspert ds. lotnictwa.
Agencja Informacyjna, Gospodarka / WAC / 04.02.2021
Zdjęcie AK47 – Pixebay
Zdjęcia Karabinku Grot + WOT – Wikimedia, URL pliku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/MSB_%28both%29.pngAtrybucja: Doxlulzem (zdjęcie) Sumek101 (edycja zdjęć), WOT: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Stiopa-karabinek_Grot.jpg Atrybucja: Stiopa, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons