Nowa siedziba TR Warszawa dopiero za 4 lata?

 

23 grudnia 2020 roku Prezydent m.st. Warszawy wydał pozwolenie na budowę nowego budynku teatru TR Warszawa. 13 stycznia 2021 roku pozwolenie stało się prawomocne. Budynek został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku, w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski Architekci.

 

„Pozwolenie na budowę jest ważne trzy lata. Według planu, budowa teatru jest rozłożona do 2025 roku. Na razie zaplanowano 130 milionów złotych, ale już wiemy, że to kwota znacznie niedoszacowana. Trwa analiza możliwości budżetowych, wypracowanie rozwiązań w odniesieniu do obecnej sytuacji i prognoz dochodu. Analizujemy też możliwość pozyskania środków zewnętrznych” – wyjaśnia rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Nowa siedziba TR Warszawa będzie kompleksem dwóch budynków: teatru i nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

„Obie instytucje będą częścią powstającego nowego zagospodarowania terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki. Inwestycje muzeum i teatru dopełnią przestrzeń warszawskiego Placu Centralnego, serca nowoczesnej metropolii.” – możemy przeczytać na stronie www.trwarszawa.pl

 

Nowy budynek teatru TR Warszawa jest jednym z flagowych elementów projektu Nowego Centrum Warszawy

„Nowe Centrum Warszawy” to wieloletni projekt zmian w centrum miasta, realizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie nowego centrum, które będzie spójną, zieloną, ale także otwartą, dostępną i bezpieczną dla wszystkich wielkomiejską przestrzenią.

 

„Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatr TR Warszawa 2019. Widok od strony Parku Świętokrzyskiego. Projekt Thomas Phifer and Partners”
„Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatr TR Warszawa 2019. Widok od strony Parku Świętokrzyskiego. Projekt Thomas Phifer and Partners”

 

 

Teatr będzie posiadał dwie sceny i będzie otwarty na wydarzenia plenerowe

Fasada budynku będzie odlana z metalu, parter za to przeszklony, aby odsłonić tętniące życiem wnętrze. Całość ma sprawiać wrażenie delikatnego unoszenia się całości nad ulicą. Przestrzeń sali głównej pomieści 700 widzów, a znajdująca się na pierwszym piętrze mała scena, będzie miała 150 miejsc siedzących. Budynek teatru zostanie wyposażony w nowoczesną technologię, pozwalającą na realizację wielu widowiskowych przedsięwzięć kulturalnych. Dzięki dwóm wysokim na 14 metrów bramom, które prowadzą do głównej sceny i otwierają się na Park Świętokrzyski, będzie możliwe organizowanie wydarzeń plenerowych. „W foyer teatru znajduje się przestrzeń spotkań i miejsce odbywania się wydarzeń około programowych, a także restauracja, bistro, kasa biletowa i szatnia. Przestrzeń foyer teatru otwarta i dostępna dla mieszkanek i mieszkańców miasta oraz gości i gościń odwiedzających stolicę przez cały dzień, także długo po zakończeniu spektakli teatralnych i innych wydarzeń artystycznych.” – czytamy na stronie teatru.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura, /API/ 01.02.2021

Materiał ilustracyjny – projekt Thomas Phifer and Partners.

 

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura