Charlie Chaplin i jego melonik

Charles Spencer Chaplin, znany jako Charlie Chaplin, to ikona kultury popularnej był brytyjskim aktorem i reżyserem, producentem, scenarzystą i kompozytorem muzyki filmowej. Gwiazda kina niemego, a w późniejszym okresie także filmów udźwiękowionych. 25 grudnia mija 45 lat od śmierci Charliego Chaplina.

Charlie Chaplin urodził się 16 kwietnia 1889 roku w Londynie. Rodzina była dość biedna i z problemami. Ojciec alkoholik zmarł na marskość wątroby, a matka po przeżytym załamaniu nerwowym została zamknięta w zakładzie psychiatrycznym. Swoje pierwsze kroki aktorskie stawiał już jako pięcioletni brzdąc. Od najmłodszych lat występował wraz z rodziną w music hall. Po utracie rodziców Charlie razem z bratem trafił pod skrzydła instytucji opiekuńczych. W 1907 roku związał się z zespołem pantomimicznym Fred Carno, a pięć lat później wraz z tą komediową grupa wyjechał na tournee po Stanach Zjednoczonych. Tam w 1907 roku Mack Sennett zaangażował go do filmu „Charlie się kocha”. Chaplin dość szybko stał się gwiazdą wytwórni Keystone Film Company.

Do 1914 roku wystąpił w kilkudziesięciu krótko- i średniometrażowych filmach jak np.: „Charlie bokserem„, „Charlie włóczęga„, „Imigrant”, „Spokojna ulica”, „Pieskie życie„, „Charlie żołnierzem„, „Brzdąc„, „Gorączka złota„, „Cyrk„, „Światła wielkiego miasta„, „Dzisiejsze czasy„, „Dyktator„, „Pan Verdoux„, „Światła rampy„, „Król w Nowym Jorku” czy „Hrabina z Hongkongu„. Miłośnikom kina na całym świecie Charlie Chaplin nieodzownie kojarzy się z małym włóczęgą w czarnym meloniku, charakterystycznym wąsikiem, w przyciasnej marynarce bambusową laseczką.

W 1964 roku Charlie Chaplin opublikował wspomnienia zatytułowane „Moja autobiografia”. Jego kariera rozwijała się błyskawicznie. Zyskiwał popularność nie tylko Hollywood ale i na świecie. Charlie Chaplin był wielokrotnie nagradzany za swój niezwykły talent i łączenie błazenady z wrażliwością na krzywdy ludzi z nizin społecznych. W 1954 roku został laureatem Światowej Nagrody Pokoju. Otrzymał także trzy Oscary: nagrodę honorową za „wszechstronność i geniusz w aktorstwie, scenariuszu, reżyserii i produkcji Cyrku” w 1929 roku, drugą nagrodę honorową za „nieobliczalny wpływ, jaki wywarł na tworzenie filmów artystycznych w tym wieku” w 1972 roku oraz nagrodę dla najlepszej ścieżki dźwiękowej w 1973 roku za Światła rampy. Ponadto był nominowany w kategoriach: najlepszy aktor, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszy film (jako producent) za film Dyktator, a kolejną nominację otrzymał za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Pan Verdoux. W 1976 roku Charlie Chaplin został członkiem Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA).

Prywatnie Charlie Chaplin kochał kobiety i związane z nimi skandale. Uchodził za prawdziwego amanta. Był czterokrotnie żonaty, a także romansował z najpiękniejszymi aktorkami jak Pola Negri, Edna Purviance czy Marion Davis.

125 rocznica urodzin Poli Negri

Charlie Chaplin zmarł 25 grudnia 1977 roku w wieku 88 lat. American Film Institute umieścił go na 10. miejscu w rankingu „Największych aktorów wszech czasów” (The 50 Greatest American Screen Legends).

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, kultura /now/ 20.12.2022 r.