125 rocznica urodzin Poli Negri

 

Pola Negri to polska aktorka, która trwale zapisała się w historii światowego kina. Mimo trudnego dzieciństwa spędzonego w ojczystym kraju, szybko zyskała miano gwiazdy kina niemego w Hollywood. 3 stycznia mija 125 lat od narodzin artystki.

Pola Negri przyszła na świat 3 stycznia 1897 roku w Lipnie jako Barbara Apolonia Chałupiec. Rodzina dziewczyny żyła we względnie dobrych warunkach do czasu, gdy jej ojca Jerzego aresztowali Rosjanie. W 1902 roku pięcioletnia Basia wraz z matką przeprowadziły się do Warszawy, gdzie żyły w prawdziwej nędzy. Dziewczynce udało się jednak wkrótce dostać do bezpłatnej szkoły baletowej. Naukę tańca przerwała spowodowana niedożywieniem gruźlica. Skutki choroby zaprzepaściły jej szanse na karierę baletnicy. Dziewczyna przeniosła swoje marzenia na aktorstwo i dostała się do szkoły teatralnej. W 1912 roku po debiucie scenicznym uznano ją za “niepowszednie zjawisko”.  Kształtna sylwetka, owalna twarz i wyróżniająca się umiejętność gry mimicznej sprawiły, że w wieku lat siedemnastu była już uznaną w Polsce aktorką.

 

 

 Wkrótce po debiucie scenicznym, już jako Pola Negri ( pseudonim przybrała na cześć ukochanej włoskiej poetki ) rozpoczęła karierę aktorki filmowej. W roku 1917 przeprowadziła się do Berlina, gdzie związała się z największą niemiecką wytwórnią filmową – UFA. To właśnie tam poznała reżysera Ernsta Lubitscha, z którym w 1919 roku stworzyli film “Madame DuBarry”. Produkcja szybko zyskała sławę , nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych. Odniesiony sukces otworzył duetowi drzwi do Hollywood.

Jako aktorka Pola Negri dość szybko zyskała status gwiazdy i stała się jedna z najmożniejszych kobiet w Hollywood. W Los Angeles mieszkała w pałacyku wybudowanym na wzór Białego Domu. Jednak na szczycie utrzymała się jedynie przez pięć lat.

 

 

Życie miłosne artystki również było dość bogate. W 1919 roku poślubiła hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego. Małżeństwo przetrwało trzy lata. Drugim mężem Poli Negri był książę Serge Mdivani, za którego wyszła w 1927 roku, a rozwiodła się z nim w 1931 roku. Głośno było także o jej romansach z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino. To właśnie romans z tym ostatnim, a właściwe jego zakończenie, doprowadziło aktorkę do utraty pozycji w Hollywood. Związek pary zakończyła śmierć aktora. Pola Negri w trakcie pogrzebu rzuciła się na trumnę artysty, co uznano za zachowanie wielce niestosowne i wiele osób odwróciło się od artystki.

 

 

Kolejne problemy z karierą pojawiły się wraz z wprowadzeniem do kina dźwięku. To ujawniło fatalny akcent Negri i zakończyło jej przygodę z Hollywood. Aktorka podjęła decyzję o wyjeździe do Niemiec i kontynuowaniu dalszej kariery w Europie. Polę Negri posądzano nawet o romans z samym Adolfem Hitlerem, który był jej fanem a film „Mazurek” z udziałem aktorki stał się jego ulubionym.

W 1938 roku Negri zakończyła karierę w Niemczech i przeniosła się do Francji. Mimo sławy aktorka została bez grosza przy duszy i w 1941 roku postanowiła wrócić do USA, gdzie dziesięć lat później przyjęła obywatelstwo. W 1943 roku zagrała w “Hi Diddle Diddle”, a ostatnią rola w jej karierze była Madame Habib w filmie z 1964 roku “The Moon-spinners”. Po ostatecznym zakończeniu kariery Pola Negri wraz z przyjaciółką, kompozytorką Margaret West, zamieszkała w San Antonio, gdzie 1 sierpnia 1987 roku zmarła w wieku 90 lat. W swojej karierze Pola Negri zagrała w ponad 70 filmach.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /NOW/ 02.01.2022