Ayra Starr - fot. FB

Ayra Starr – gwiazda z Afryki nr 1

Agencja Informacyjna – Kultura: Ayra Starr przebojem wbiła się na światowe listy przebojów, choć jejtwórczość nie jest jeszcze popularna w Polsce, zasługuje w pełni na naszą uwagę. Pierwszy album zapowiada spektakularną karierę nigeryjskiej piosenkarki, która realizuje właśnie imponującą trasę koncertwą.Oyinkansola Sarah Aderibigbe – to się trochę trudno wymawia

Ayra Starr, urodzona jako Oyinkansola Sarah Aderibigbe 14 czerwca 2002 roku w Kotonu (Benin) to nigeryjska piosenkarka o korzeniach benińskich. Swoją karierę rozpoczęła jako modelka w wieku 16 lat w agencji Quove Model Management, jednak szybko zdecydowała się na rozwój w branży muzycznej. Po publikacji kilku coverów popularnych utworów na Instagramie w 2019 roku, zwróciła na siebie uwagę Dona Jazzy’ego, szefa wytwórni Mavin Records, który podpisał z nią kontrakt.

Ayra Starr czyli “19 & Dangerous”

Ayra Starr zyskała szerokie uznanie w 2021 roku dzięki swojej debiutanckiej EPce, z której pochodzi przebój “Away”. Utwór ten przez dwa tygodnie utrzymywał się na czwartej pozycji na nigeryjskiej liście Top 50 TurnTable, a także osiągnął 17. miejsce na liście Billboard Top Triller Global. Jej pierwszy pełnometrażowy mixtape, “19 & Dangerous”, zyskał pozytywne recenzje i zawierał dwa hity, które znalazły się w pierwszej czterdziestce nigeryjskiej listy przebojów.

Główny singiel z tego mixtape’u, “Bloody Samaritan”, dotarł na szczyt listy Top 50, stając się pierwszym solowym utworem kobiety, który osiągnął tę pozycję. Alphonse Pierre z Pitchfork chwalił produkcję tego utworu za jej chwytliwość oraz sposób wykonania przez Starr. Utwór ten, będący podstawowo afropopowym, wykazuje wpływy neo-soulu i freestyle rapu. Sophie Williams z NME opisała utwór jako opierający się na “niezachwianej pewności siebie”, pełen żywych, odważnych odrzuceń hejterów, zastanawiając się, jak stać się kimś, kto będzie przedmiotem zazdrości na wieczność​.

W 2022 roku, Ayra Starr zdobyła międzynarodowe uznanie dzięki utworowi “Rush”, który trafił na listy przebojów w kilku krajach, w tym w Szwajcarii, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Śpiewająca politog

Ayra Starr urodziła się i wychowała w Kotonu, Beninie oraz w Lagos, Nigerii. Jest Nigeryjką o pochodzeniu z plemienia Yoruba. Jej rodzina często przeprowadzała się w czasie jej szkolnych lat, co utrudniało jej nawiązywanie bliskich przyjaźni. Interesowała się muzyką od najmłodszych lat, śpiewając w chórze szkolnym i pisząc piosenki z bratem. Studiowała na Uniwersytecie Les Cours Sonou, uzyskując tytuł licencjata z zakresu stosunków międzynarodowych i nauk politycznych.

Jej muzyka, choć różnorodna, zazwyczaj klasyfikowana jest jako afropop i R&B. Jej głos często określany jest jako “jedwabisty”, “przytulny”, “delikatny”, “solidny” i “uroczy”, a krytycy muzyczni zwracają uwagę na dynamiczny zakres i emocjonalne wykonanie. Teksty jej piosenek mieszają język angielski, nigeryjski pidżyn i jorubę, często poruszając współczesne tematy takie jak miłość, relacje, umocnienie i wolność. Wśród jej muzycznych inspiracji znajdują się tacy artyści jak 2Face Idibia, Wande Coal, Angélique Kidjo, Lijadu Sisters, Tope Alabi, a także Nicki Minaj, Justin Bieber, Sia i Tiwa Savage. Shakira, Beyoncé, Rihanna i Miley Cyrus wywarły na nią duży wpływ wokalny, natomiast Aṣa podziwiana jest za umiejętności tekstowe.

Ayra Starr na trasie światowej

Ayra Starr występuje w ramach swojej pierwszej solowej trasy koncertowej, “21: The World Tour”, która odbywa się od 27 lipca 2023 do 30 listopada 2023 i obejmuje występy w Ameryce Północnej, Wielkiej Brytanii, Europie, Afryce i Australii. Wykonuje piosenki ze swojego debiutanckiego albumu studyjnego “19 & Dangerous”.

Największa gwiazda Afropopu

– Niestety na razie artystka nie dotrze z koncertem do Polski – mówi redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski. – Myślę jednak, że jeśli zdobędzie fanów nad Wisłą to jej przyszłe plany koncertowe nie ominą naszego kraju. Ostatnio dzięki zestawieniu Spotify odkryłem, że Ayra Starr była w 2023 r. drugą najczęściej słuchaną przeze mnie artystką. Ayra ma w sobie zachwycającą świeżość, energię i egzotykę Afryki. Niewątpliwie to największa młoda gwiazda Afropopu, która jest w stanie oczarować publiczność w Europie i USA. – komentuje Miłosz Manasterski.

Platynowe i diamentowe płyty

Ayra Starr na swoim koncie ma również udział w kampaniach reklamowych, m.in. jako ambasador marki Pepsi w Nigerii oraz występy w magazynach Accelerate TV’s The Cover, ODDA oraz Notio.

Jej albumy to “19 & Dangerous” (2021) i “Ayra Starr” (2021). Utwór “Rush” z 2022 roku osiągnął status złotej płyty w BPI, platynowej płyty w MC i diamentowej płyty w SNEP.

W swojej karierze Ayra Starr była nominowana do licznych nagród, w tym do African Entertainment Awards USA, African Muzik Magazine Awards, Mobo Awards, Net Honours, The Headies, BET Awards i Grammy Awards.

Agencja Informacyjna, Kultura /AIN/ 4.12.2023

Fot. główna: Ayra Starr – FB