Andrzej S. Grabowski i Łukasz Krupski: „Zderzenia”

 

„Zderzenia” to wernisaż i finisaż wystawy malarstwa i rzeźby przygotowany przez Andrzeja S. Grabowskiego i Łukasza Krupskiego.

 

„Na większości odwiedzanych przeze mnie w ostatnich latach wystaw indywidualnych dotyczących sztuk wizualnych”. – Mówi Andrzej S. Grabowski, polsko-amerykański artysta malarz, grafik, scenograf, kurator, edukator. – „Zaobserwowałem, że tylko na wernisażu i finisażu jest sporo ludzi, natomiast pomiędzy tymi wydarzeniami są dni, kiedy nie przychodzi nikt albo tylko mocno zainteresowane jednostki. W związku z powyższym wpadłem na pomysł, aby wernisaż i finisaż odbyły się podczas jednego wieczoru.”

 

Andrzej S. Grabowski – artysta malarz, grafik i scenograf, kurator i edukator.

Absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie. Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Jonasza Sterna, a także Podyplomowe Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz Hunter College, Graphic Design & Photography w Nowym Jorku. Brał udział w 10 wystawach indywidualnych i 51 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. 55 razy był kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw malarskich. Tworzył scenografie i kostiumy dla Teatru Tańca Silva Rerum w Krakowie (1984-88). Po wyjeździe do USA, w latach 1988-2000, projektował scenografie i kostiumy, m.in. w Whitman Theatre, Lincoln Center, Washington Square Church, etc. Jest twórcą cyklu filmów pt. „Zmysły Sztuki dawniej i dziś” oraz cyklu spotkań artystyczno-edukacyjnych „Zmysły Sztuki”, projektów „Radość Tworzenia” „Droga zapisu”, „Malować każdy może”, “Academy andART” (wcześniej “Królewska Akademia Sztuki”).

 

Łukasz Krupski – rzeźbiarz. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Laureat nagrody im ks. Pasierba. Autor m.in. pomnika „Ave Crux” w kościele św. Anny Warszawie, portretu Cypriana Kamila Norwida na Uniwersytecie Warszawskim, statuetki nagrody im. ks. Bukowińskiego. W swoich rzeźbach podnosi temat człowieka mierzącego się z problemem przemijania, czasu, wieczności. Temat Sacrum pozostaje od lat jednym z głównych zainteresowań rzeźbiarza.

 

Wernisaż – Finisaż “ZDERZENIA” odbedzie się w sobotę 23 marca 2019 r., w godz. 18:00 – 22:00, w Centrum Promocji Kultury Praga Południe przy ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie.

Podczas wydarzenia Róża Lorenc (skrzypce) wraz z Mariuszem Lorencem (piano) i Sylwią Lorenc (flet).wykonają utwory specjalnie dobrane do kompozycji malarskich oraz rzeźb. Organizatorami imprezy są Centrum Promocji Kultury Praga Południe i Fundacja artystyczno-edukacyjna andART.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /BEJ/ 22.03.2019