Agata Romaniuk przedstawia nową książkę „Kocia Szajka na tropie zaginionych bajek”!
Agencja Informacyjna: Agata Romaniuk przedstawia ósmą książkę z serii „Kocia Szajka„. Tym razem Kocia Szajka trafi do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Oficjalna premiera książki ze spotkaniem autorskim odbędzie się już 25 maja podczas inauguracji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej.
Spis treści
Książki dla dzieci Kocia Szajka
„Kocia Szajka” to tytuł detektywistycznej serii książek dla dzieci autorstwa Agaty Romaniuk. Bohaterowie cyklu, Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka to grupa zwariowanych czworonogów z Cieszyna pomagających miejscowej policji w rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek kryminalnych. I chociaż każdy z kotów to indywidualna osobowość o szczególnie wyrazistym charakterze, wszystkie zwierzaki łączy pasja do łapania przestępców i detektywistyczne zacięcie.
Akcja książek rozgrywa się w Cieszynie, tętniącym życiem i pełnym niespodzianek mieście leżącym nieopodal granicy polsko-czeskiej. Jednak z czasem, w poszukiwaniu kolejnych wyzwań Kocia Szajka rusza do innych ciekawych miast na mapie nie tylko Polski, ale także Europy! Wśród nich znajdziemy Toruń, pełną tajemnic Wenecję, a w najnowszym tomie przygód, podążając śladem futrzastych detektywów przeniesiemy się do świata bajek i animacji w Bielsku- Białej.
„Kocia Szajka i zaginione bajki”
Akcja ósmego tomu przygód autorstwa Agaty Romaniuk, chociaż zaczyna się całkiem spokojnie, od wspólnego oglądania przez koty „Wieczorynki” – starego dobrego Reksia, już po kilku stronach nabierze charakterystycznego dla całej serii tempa i przeniesie młodych czytelników do śląskiego Studia Filmów Rysunkowych. Tam nasi bohaterowie staną przed wyzwaniem odnalezienia nie tylko dawno niewidzianego taty Morfeusza, ale także zaginionych taśmy z odcinkami kultowej bajki, którą pamiętamy nie tylko my, ale także pokolenia naszych rodziców, a być może i dziadków, czyli nieśmiertelnego „Reksia”
– Chciałam, aby w najnowszym tomie o kocich przygodach, najmłodsi wyruszyli w kolejną podróż po Polsce. Wspólnie zwiedzimy zakamarki Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej, czyli miejsce narodzin wspomnianego już Reksia, ale również takich produkcji, jak: „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Kuba i Śruba”, a także „Pampalini łowca zwierząt”. Ale to nie wszystko. Ruszymy także ulicami miasta u stóp Beskidu Śląskiego odwiedzając także miejski rynek kultowy bar mleczny Pierożek, lodziarnię Jednorożek, cukiernię Delicję i oczywiście pomnik Reksia zlokalizowanego na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała. Bardzo bym chciała, aby wspomnienie Reksia i tym samym powrót do czasów dzieciństwa wywołało u rodziców, czy dziadków małych czytelników, jeśli nie wzruszenie to chociaż nutę nostalgii – mówi Agata Romaniuk, autorka serii książek o „Kociej Szajce”.
Co istotne, w książce będzie można zobaczyć Reksia, dokładnie takiego jak w telewizji. Wszystko dzięki Halinie Filek – Marszałek, reżyserce i scenarzystce niektórych odcinków tego animowanego serialu, a prywatnie, żonie Lechosława Zygmunta Marszałka – twórcy słynnego czworonoga. Wyraziła bowiem zgodę na gościnne występy Reksia w najnowszym tomie przygód „Kociej Szajki”, którą jak wcześniejsze części zilustrowała Malwina Hajduk.
Premiera w Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej.
Oficjalna premiera „Kociej Szajki i zaginionych bajek” odbędzie się już 25 maja w Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej. Spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk będzie nie tylko okazją do poznania twórczyni siedmiu zwariowanych kocich detektywów, ale także odwiedzenia Centrum OKO, które w dn. 25-26 maja będzie miało swoje wielkie otwarcie. Oprócz poznania nowej przygody ulubionych przez dzieci czworonogów, zarówno na małych, jak i dużych gości czekać będzie premiera pilotażowego odcinka bajkowej produkcji „Bystre Oczka”, seanse filmowe, kino plenerowe, warsztaty filmowe, muzyka na żywo i bajkowe gry terenowe.
Centrum Bajki i Animacji OKO należące do Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych to miejsce otwarte przez cały rok, w którym każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie: od wystaw, przez kino po zajęcia edukacyjne i wydarzenia artystyczne. Jedną z głównych atrakcji OKA jest multimedialna i interaktywna wystawa stała, zlokalizowana na dwóch kondygnacjach, poświęcona historii Studia oraz procesowi tworzenia animacji. Zwiedzający zobaczą jak powstaje film rysunkowy: pierwsza postawiona kreska, stworzenie postaci, tła, a także ożywienie i udźwiękowienie obrazu.
Kim jest Agata Romaniuk?
Pisarka, reporterka, socjolożka. Kocistka rozkochana w przygodach i małych miasteczkach.
Jako Pani Wieczorynka opowiada w internecie improwizowane bajki na życzenie dzieci.
Autorka serii powieści detektywistycznych „Kocia Szajka”, serii dla przedszkolaków
„Precelek” oraz książki „Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę”.
Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej.
Stypendystka programu rezydencyjnego Fundacji Pismo. W 2017 zainicjowała projekt
badawczo-reporterski Światła Małego Miasta, który opisywał życie Polaków w najmniejszych
miasteczkach. W 2019 ukazała się jej książka reporterska „Z miłości? To współczuję.
Opowieści z Omanu”. Opowiadania i reportaże Agaty Romaniuk znalazły się w zbiorach
„Przewiew. 12 opowieści otwartych” i „Nadzieja”. Jest także autorką książki „Zapalniki
zmian. Jak projektować zachowania?”. W 2022 roku ukazała się jej powieść „Proste
równoległe” oraz zbiór reporterski „Krótko i szczęśliwie”. Publikuje teksty w Dużym
Formacie, Przekroju, Piśmie, magazynie Non/Fiction i Reportagen.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji tutaj.
AI, Kultura /AXY/ 20.05.2024 Obrazy i tekst mat. prasowe