73. Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie 7 kwietnia. Święto jest przede wszystkim okazją  do promowania kluczowych problemów zdrowotnych. Od początku istnienia każde obchody mają własne  zagadnienie, któremu poświęcana jest największa uwaga w danym roku. Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia jest „Zdrowie dla wszystkich”.

Liczby mówią: 75 lat istnienia Światowej Organizacji Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day) obchodzony jest od 1950 roku. Ustanowiło go Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – World Health Organization), a na jego datę przyjęto rocznicę powstania World Health Organization – 7 kwietnia. Celem Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące oraz zaniedbane problemy zdrowotne na całym świecie.

Przez wszystkie lata swojej działalności WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami, do których została powołana. Wspierała poprawę warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, wzrastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. Światowa Organizacja Zdrowia odgrywa także kluczową rolę w globalnej promocji integracji płci i niepełnosprawności.

7 kwietnia 2023 roku to nie tylko Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku przypada również okrągła rocznica istnienia Światowej Organizacji Zdrowia. Tegoroczne obchody odbywające się pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich” mają pokazać, że każdy mieszkaniec naszej planety powinien być objęty opieką zdrowotną. Niezależnie od tego z jakiej części świata pochodzi, jakiej jest płci, w jakim wieku i jaki ma status społeczny. Wszyscy tak samo zasługują na to, by być zdrowi i mieć dostęp do opieki.

6 kwietnia Narodowym Dniem Sportu

Największym zagrożeniem dla zdrowia ludzi na całym świecie jest współcześnie przede wszystkim zmiana klimatu, która wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość. Światowa Organizacja Zdrowia wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania. Mają one  przeciwdziałać skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budować odporniejsze, bezemisyjne i zrównoważone systemy i obiekty opieki zdrowotnej.

 

W tym szczególnym dniu Agencja Informacyjna życzy wszystkim dużo zdrowia!

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 05.04.2023