“Droga mleczna” Magdaleny Rytel-Skorek

„Droga mleczna” to tytuł najnowszej wystawy Magdaleny Rytel-Skorek. Można ją obejrzeć w Arte Hotel w Zamościu. Współorganizatorem wystawy jest warszawska GALERIA STALOWA.

Tytuł wystawy „Droga mleczna” pochodzi od okresu, który w życiu artystki rozpoczął się pięć lat temu, kiedy to jak twierdzi sama artystka – życie pokazało jej drogę. Po kilkunastu latach zajmowania się malarstwem ściennym powróciła wtedy do malarstwa sztalugowego i rysunku. To właśnie te obrazy można zobaczyć na wystawie.

 

Prace Magdaleny Rytel-Skorek ukazują nieograniczoną wyobraźnię artystki. Przedstawiany na nich świat cechuje wielość wątków, wyważona kompozycja oraz motywy i elementy dekoracyjne. Wszytko to przynosi ekscytujący efekt, który na oglądających działa wręcz hipnotyzująco. Tajemniczy bohaterowie z obrazów Magdaleny Rytel-Skorek wciągają widza do swojego świata, opowiadają własne historie, zaskakują. Każdy z nich ma własną tajemnicę, emocje, uczucia, co jeszcze intensywniej pobudza wyobraźnię odbiorcy. Inspiracją artystki są starożytne cywilizacje, malarstwo Hieronima Boscha oraz filmy Lyncha, a głównym motywem zawsze jest człowiek.

– Dlatego kotom nadaję ludzkie cechy. I chociaż są przedstawione w dosyć statycznym układzie – jest między poszczególnymi postaciami relacja myślowa. Koty mają ludzkie oczy, są ogolone, żaden nie ma wąsów. Są tylko na pozór okiełznane – mówi artystka o bohaterach swoich prac.– Kiedy kończę jeden motyw, mam w głowie kolejny obraz i wrażenie, że są połączone niewidzialną nicią. Wiem, co chcę namalować, a jednak czasem zaskakuje mnie moja własna wyobraźnia. – dodaje Magdalena Rytel-Skorek.

Magdalena Rytel-Skorek jest absolwentką Liceum Plastycznego im.Wojciecha Gersona w Warszawie. Studiowała na Wydziale malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie pod okiem rektora Antoniego Fałata. Uczestniczka i laureatka konkursów m.in. na biennale pasteli, sztuki książki, ilustracji (grand prix w pierwszej polskiej edycji Art. Battle). Prace artystki znajdują się w wielu galeriach sztuki współczesnej. Uczestniczyła też w wielu plenerach oraz akcjach związanych ze sztuką w przestrzeni. Malarka zajmuje się również aranżacją wnętrz, projektowaniem scenografii oraz malarstwem ściennym i iluzyjnym. Od 2001 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie.

 

Na wystawę malarstwa i rysunku Magdaleny Rytel-Skorek zapraszają Galeria STALOWA i Arte Hotel w Zamościu. „Drogę mleczną” można zwiedzać w Arte Hotel w Zamościu przy  ul. Rynek Wielki 9 od 7 lutego do 31  marca 2020 roku.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 09.02.2020

Related Post