57. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej

 

W dniach 4-7 września odbędzie się 57. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Festiwal rozpocznie gala poświęcona zmarłej niedawno zwyciężczyni pierwszego festiwalu w Opolu, Ewie Demarczyk. W drugiej części wieczoru odbędzie się koncert Debiuty. Festiwal będzie transmitowany przez Program 1 Telewizji Polskiej.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu powstał w 1963 roku. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy dziennikarzy i redaktorów Programu 3 Polskiego Radia, Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa, a także gospodarza Opola Karola Musioła. Festiwal miał być odpowiedzią wobec konserwatyzmu w Polskim Radiu. Koncerty maiły promować nowych polskich artystów, promować bardziej zróżnicowane style artystyczne, konfrontować nowe piosenki z odbiorcami i zmienić politykę repertuarową radiowych redakcji muzycznych.

Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej zorganizowano w nowo wybudowanym amfiteatrze w Opolu 19 czerwca 1963 roku. Rozmach wydarzenia imponuje do dnia dzisiejszego. W piętnastu zorganizowanych koncertach uczestniczyło 102 artystów. Od tego czasu KFPP organizowany był co roku, poza 1982, kiedy to festiwal nie odbył się z powodu wprowadzenia stanu wojennego. W 2017 roku festiwal, z powodu rezygnacji artystów, odbył się w innym niż planowany, terminie.

Tegoroczny, 57. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, również ma zmieniony termin. Pierwotnie festiwal miał się odbyć w dniach 5-8 czerwca, jednak z powodu epidemii koronawirusa zarówno Telewizja Polska jak i władze Opola, zdecydowały się przenieść go na wrzesień.

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu jest podsumowaniem sezonu artystycznego polskiego środowiska twórców oraz wykonawców piosenek. Tradycyjnie składa się na niego kilka koncertów:  Superjedynki podsumowujący osiągnięcia minionego roku,  Premiery prezentujący nowe utwory,  Debiuty, a także Kabareton, podczas którego odbywa się przegląd kabaretów. KFPP Opole otwierane jest sygnałem skomponowanym na tą okazję przez Bogusława Klimczuka.

W pierwszym dniu Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, 4 września 2020 roku, odbędą się trzy koncerty. Pierwszym z nich będzie Opole na Start!. W drugim koncercie Od Opola Do Opola, wystąpią: Cleo, Sanah, Lanberry, Enej oraz Rafał Brzozowski.

Trzecim koncertem będą Debiuty. W konkursie wystąpią: Adam Stachowiak „Dotrę na szczyt”, Paweł Mosiołek „Nie dla czasu”, LIKA „Błysk”, Nika Grann „Dzieci kwiaty” ,Siostry Szlachta „Na niby”, Karolina Lizer „Aksamitnie”, Kamil Czeszel „Burze” (laureat Festiwalu Zaczarowanej Piosenki), Izabela Zalewska „Cień nadziei” (zwyciężczyni „Szansy na sukces. Opole 2020”), Tomek Jarosz z zespołem Lachersi „Twoja szansa” (zwycięzca „Szansy na sukces. Opole 2020”). Laureatem konkursu wybranym do koncertu Debiuty został zespół Palmy i ich utwór „Stare wieżowce”. Decyzję ogłosiło 30 lipca 2020 roku Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 4.09.2020