Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kilkukrotnie zmieniał swoją datę. W planach było nawet odwołanie wydarzenia lub przełożenie go na przyszły rok. Ostatecznie Komitet Organizacyjny FPFF wyznaczył datę 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych na 8-12 grudnia 2020 roku.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych  jest jednym z najstarszych wydarzeń filmowych w Europie. Pierwszy FPFF odbył się w 1974 roku w Gdańsku, który do 1986 roku był gospodarzem Festiwalu. Od 1987 roku impreza odbywa się w Gdyni, w Teatrze Muzycznym im Danuty Baduszkowej. Laureaci Festiwalu rywalizują o statuetki Złotych i Srebrnych Lwów. Co roku wręczana jest również statuetka Platynowego Lwa za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych powstał z inicjatywy gdańskiego środowiska Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Żak” oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obecnymi organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdynia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Za produkcję odpowiada Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni. Co roku impreza ma także dziesiątki sponsorów i patronów medialnych.

Współcześnie program Festiwalu tworzą dwie sekcje konkursowe: Konkurs Główny oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych, a także liczne wydarzenia towarzyszące i sekcje pozakonkursowe.

Po wielu spekulacjach i zmianach dotyczących terminu 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ostatecznie ustalono nowy termin. 5 sierpnia 2020 roku na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego wyznaczono 8-12 grudnia 2020 roku datą tegorocznego wydarzenia. Jednocześnie przyjęto nowy Regulamin Festiwalu. Impreza odbędzie się w nowej, zmienionej formule. Obok dwóch stałych konkursów pojawił się trzeci, Konkurs Filmów Mikrobudżetowych. Do udziału przystąpią filmy wyprodukowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 4.09.2020

Źródło foto: festiwalgdynia.pl