21 marca poświęcony ludziom z zespołem Downa

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest ta data w kalendarzu, kiedy okazuje się solidarność z osobami z trisomią 21. Celem jest przybliżanie zespołu Downa oraz okazanie  akceptacji i zrozumienia, osobom cierpiącym i ich rodzinom.  Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

https://centrum-informacji.com/polska-reprezentacja-bojkotuje-swiatowe-zimowe-igrzyska-do-rosji/

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa (ang. World Down Syndrome Day (WDSD) – data ustanowiona z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI) w 2005 roku. Pomysłodawcą ustanowienia  Światowego Dnia Zespołu Downa był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Data obchodów wybrana została świadomie. 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

W Polsce pierwszą organizacją, która włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstoku, w 2006 roku. W grudniu 2011 Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych potwierdziło celowość obchodów na arenie międzynarodowej rezolucją A/RES/66/149. Od 2012 roku obchody odbywają się oficjalnie pod auspicjami ONZ.

Special Olympics to światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce w treningach i zawodach każdego dnia rywalizuje ponad 17.500 sportowców – wielu z nich to zawodnicy z zespołem Downa. 21 marca 2022 r. wszyscy zawodnicy Olimpiad Specjalnych apelowali o akceptację i szacunek. Proszą by ich dostrzegać i doceniać – na sportowych arenach i w codziennym życiu. W mediach społecznościowych pojawiło się wyjątkowe przesłanie wideo, w którym Olimpiady Specjalne głosem swoich zawodników apelują o akceptację i szacunek:

„Niech świat nas pozna! Jesteśmy tacy jak wy” podkreślają w nagraniu Grzegorz Czerwiakowski, Cecylia Sobolewska, Andrzej Telatycki, Witold Hornung, Brtłomiej Humanicki i Cezary Kubik – reprezentanci Olimpiad Specjalnych Mazowieckie.

W obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, wspólnie z Olimpiadami Specjalnymi, włączyli się przyjaciele i ambasadorzy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Anna Lewandowska – prezes Olimpiad Specjalnych Polska, szczególnie mocno w tym dniu wspiera zawodników z zespołem Downa, za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dziennikarz Tomasz Wolny zaprosił, do współprowadzenia poniedziałkowego programu „Pytanie na Śniadanie”, w Telewizji Polskiej, zawodników – Bartosza Pawłowskiego, Jakuba Rucińskiego, Magdalenę Sterczyńską i Pawła Grzegorczyka.

„W Światowym Dniu Zespołu Downa watro  podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna, w tym zespół Downa, to nie jest choroba.” – Przypomina Joanna Styczeń-Lasocka – Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska. – „Osoby z zespołem Downa charakteryzują się ogromną empatią, przyjaznym nastawieniem i bardzo łatwo nawiązują kontakty międzyludzkie. Dlatego dobrze jest się z nimi integrować. Oni potrzebują naszej akceptacji i szacunku.” – Zachęca Joanna Styczeń-Lasocka – Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17.000 zawodników, 1.500 trenerów i 4.000 wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Agaty Kornhauser-Dudy – Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej.

Zawodników w realizacji sportowych celów dopinguje i motywuje Kadra Ambasadorów powołana przez Prezes Olimpiad Specjalnych Polska – Annę Lewandowską. W jej składzie są: Robert Lewandowski, Kacper Nadolski, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. To oni zagrzewają „naszych” do walki na każdym etapie przygotowań i zawodów.

Agencja Informacyjna, Kultura /KAM/ 21.03.2022