18. Warszawskie Targi Sztuki

 

Warszawskie Targi Sztuki (WTS) – to jedna z najważniejszych imprez artystycznych w Polsce. Od początku istnienia organizatorem jest Dom Aukcyjny Rempex.

 

W dniach 27–28 listopada 2021 r. w hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie odbędą się 18. Warszawskie Targi Sztuki. Nowe miejsce stwarza nowe, jeszcze większe możliwości wystawiennicze. W jednym miejscu będzie można kupić/obejrzeć ponad 1.000 obiektów, które zaprezentuje ponad 70 wyselekcjonowanych galerii i antykwariatów z całej Polski.

 

Polski rynek sztuki

 

W 18. Warszawskich Targach Sztuki udział wezmą takie galerie jak: ESTA, miaArt Gallery, Arttrakt, Limited Edition, Olimpus, Piękna Gallery, Galeria Grafiki i Plakatu oraz Muzeum im. Bolesława Biegasa. Antykwariaty reprezentować będą m.in.: Galeria Berżera, Antik Krak oraz Prima Porta Antiquities (sztuka starożytna). Wystawcy przygotowali bogatą ofertę obrazów, rzeźb i grafik twórców współczesnych,jak i przedwojennych, m.in. Bolesława Biegasa, Jana Dobkowskiego, Henryka Wicińskiego, Teresy Pągowskiej, Stanisława Fijałkowskiego, Janiny Wierusz Kowalskiej, Józefa Wilkonia, Edwarda Dwurnika, Włodzimierza Pawlaka, Moniki Szwed oraz prace najmłodszych twórców: Karola Palczaka, Karoliny Jabłońskiej, Tomasza Górnickiego i Dawida Czycza. Będzie też jak zwykle dużo dobrego rzemiosła artystycznego. Każdy zainteresowany, w zależności od zasobności portfela, powinien znaleźć coś interesującego co odpowiada jego estetyce.

 

18. Warszawskim Targom Sztuki, tradycyjnie, jak co roku, towarzyszą wystawy wybitnych artystów. W tym roku będą to: „Odmieniec” Bolesława Biegasa i „Fogtt o Witkacym. Portret Metafizyczny”. W ramach programu edukacyjnego przybliżającego świat sztuki odbędą się spotkania z artystami, kolekcjonerami o rynku sztuki w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Poprzednią edycję Warszawskich Targach Sztuki odwiedziło około 9.000 gości.

 

Kompas Sztuki – ranking najlepszych polskich artystów współczesnych

 

Wystawy 18. Warszawskich Targów Sztuki

„Odmieniec” Bolesław Biegas, Mecenas Wystawy: Fundacja im. Bolesława Biegasa w Polsce, Patron Honorowy: Biblioteka Polska w Paryżu i „Fogtt o Witkacym. Portret metafizyczny”, Mecenas Wystawy: MB Motors Mercedes-Benz

 

Program 18. Warszawskich Targów Sztuki 26.11.2021 piątek

 

27.11. 2021 sobota,

godz. 12. 00 – „Odmieniec” – panel dyskusyjny poświęcony twórczości Bolesława Biegasa – moderator Piotr Sarzyński (tygodni „Polityka”), Agnieszka Wolska (Prezes Fundacji im. Bolesława Biegasa w Polsce) oraz Natalia Fiedorczuk (autorka książki „Odmieniec”)

godzina 13.15 – „Tokenizacja – przyszłość  rynku dzieł sztuki” –  prowadzenie Ewa Mierzejewska, Adrian Kutnik (CFA Dyrektor Private Market GPW), Michał Kozicki oraz Rafał Kamecki (Prezes Artinfo.pl)

godz. 15.00 – „Wszystkie nasze strachy” – spotkanie z artystą Danielem Rycharskim, bohaterem filmu nagrodzonego Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2021 roku. Prowadzenie Małgorzata Piwowar (dziennik „Rzeczpospolita”)

godz. 16.30 – „Fogtt o Witkacym. Portret metafizyczny” – spotkanie z Andrzejem Fogttem

godz. 17.30 – „Wielcy małym” – spotkanie z artystami wspierającymi Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! z Katarzyną Jędrysik-Castellini, Andrzejem Pągowskim, Józefem Wilkoniem, Stanisławem Młodożeńcem, Mieczysławem Wasilewskim. Prowadzenie Beata Pawelczyk-Błasiak (inicjatorka akcji, autorka albumu „Human Artsist”)

 

28.11. 2021 niedziela

godz. 12.00 – „Sztuka w czasach pandemii” – panel dyskusyjny – moderator Paweł Sosnowski (krytyk sztuki), Jan Michalski (krytyk sztuki), Krzysztof M. Bednarski (artysta), Rafał Kamecki (Prezes artinfo.pl)

godz. 13.30 – Jubileusz: warszawska Galeria Grafiki i Plakatu z okazji 45-lecia działalności zaprasza na swoje stoisko na lampkę szampana

godz. 15. 00 – Wywiad z kolekcjonerem Wojciechem Fibakiem – prowadzenie Bogusław Deptuła (krytyk sztuki)

 

Wystawa towarzysząca 18. Warszawskim Targom Sztuki

 

„Odmieniec” – obrazy i rzeźby Bolesława Biegasa – Bolesław Biegas (1877–1954) rzeźbiarz, malarz i dramatopisarz. Skandalista, prowokator, wizjoner. Jeszcze jako student krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych został wybrany na wystawę Secesji Wiedeńskiej, stowarzyszenia kierowanego przez Gustava Klimta. Uważany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno-secesyjnego. Sławę przyniosły mu popiersia portretowe, szczególnie Olgi  Boznańskiej. Po I wojnie światowej skupił się przede wszystkim na malarstwie. Powstały wówczas niezwykłe cykle obrazów: demonicznych, lirycznych i sferycznych. Każdy z nich miał swój odrębny, niepowtarzalny charakter, był komentarzem aktualnych, światowych wydarzeń. Od 1901 roku do śmierci mieszkał w Paryżu. Cały swój majątek i spuściznę artystyczną zapisał paryskiemu Towarzystwu Historyczno-Literackiemu. Dzięki temu powstało Muzeum im. Bolesława Biegasa w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Twórczość Bolesława Biegasa wydaje się być niezwykle współczesna inadal zaskakuje wielowymiarowością. Mecenas Wystawy: Fundacja im. Bolesława Biegasa w Polsce, Patronat Honorowy: Biblioteka Polska w Paryżu

 

„FOGTT o WITKACYM. P O R T R E T  M E T A F I Z Y C Z N Y” – z okazji 208. rocznicy wspólnych urodzin nastąpi premiera prezentacji kolekcji portretów – wspólnego projektu Warszawskich Targów Sztuki oraz  fundacji A.M.FOGTT. Kilkadziesiąt portretów autorstwa Andrzeja Fogtta, inspirowanych wybranymi portretami Stanisława Ignacego Witkiewicza, znajdujących się w kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wystawie towarzyszy album prezentujący całość kolekcji. – „Od dawna mieliśmy z Witkacym sobie coś do powiedzenia. Jest z pewnością iskra wspólnej duchowej energii oraz kontynuacja sztuki portretowania, jako wnikania w istotę duszy samej, z nieograniczoną możliwością osobistej formy, jaką tworzy nasz umysł.” – Uważa Andrzej Fogtt. – „Głównie intrygowały mnie typy portretów Witkacego C,C+Co oraz portrety typu D i E. Kategorie opisywane w regulaminie Firmy Portretowej, w dzisiejszym świecie i czasie stały się historią. Obecnie, zamawiającym w mojej firmie portretowej, jest mój duch i jedyne moje nieporadności wynikają tylko z moich ograniczeń organicznych mikrokwantowych procesów w moich komórkach, nad którymi i tak nie posiadam żadnego panowania. Dlatego w trakcie malowania wykluczyłem wszelkie środki narkotyczne, alkohol i tym podobne i niepodobne substancje, jako kompletnie nieprzydatne.” – Wyjaśnia Andzej Fogtt. Mecenas Wystawy: MB Motors Mercedes-Benz

 

Andrzej Fogtt urodził się w 1950 r. Malarz, grafik, teoretyk sztuki. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowniach: Magdaleny Abakanowicz i Zdzisława Kępińskiego (1974). Autor projektu „Wieży Jedności Europejskiej” (1992) jako symbolu wspólnoty ludzkiej i „Bramy Świata” dla Chin (2000). Laureat m.in. Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie (1984), reprezentował Polskę na 41. Biennale Sztuki w Wenecji (1984). Odznaczony medalem Gloria Artis ( 2009). Brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych.

 

Stanisław Ignacy Witkiewicz urodził się w 1885 r. 18 września 1939 roku na wieść o napaści Armii Czerwonej na Polskę popełnił samobójstwo. Malarz, rysownik i fotografik, dramaturg i powieściopisarz, filozof, teoretyk i krytyk sztuki. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, najpierw w pracowni Jana Stanisławskiego, następnie Józefa Mehoffera. Uważany za najbardziej niezwykłą i najwszechstronniejszą osobowość artystyczną w Polsce pierwszej połowy XX wieku. Skandalista, o niekonwencjonalnych poglądach i trybie życia, niedoceniany przez współczesnych. Prawdziwe uznanie zyskał dopiero pośmiertnie. Portrety, które powstawały w celach zarobkowych opatrywał tajemniczymi znakami. Symbolizowały rodzaj używek stosowanych przez artystę tuż przed pracą. Poza tylkoniektórymi przypadkami zażycia narkotyku na ogół oznaczają spożycie herbaty czy kawy…Jak to u Witkacego, sugerowały co innego.

 

Partnerem medialnym 18 Warszawskich Targów Sztuki jest Agencja Informacyjna.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / DEC / 07.11.2021