140 lat od narodzin Virginii Woolf

 

Virginia Woolf była angielska pisarką i feministką. Do dziś uznaje się ja za jedna z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku. 25 stycznia mija 140 lat od narodzin autorki.

Virginia Woolf przyszła na świat 25 stycznia 1882 roku w Londynie jako Adeline Virginia Stephens. Była jednym z czwórki wspólnych dzieci Julii Prinsep Duckworth i pisarza Lesliego Stephena. Oboje rodziców miało także inne dzieci z poprzednich związków, wiec rodzina Stephenów była dość liczna.

W 1912 roku Virginia Stephens poślubiła Leonarda Woolfa, pisarza, urzędnika służby cywilnej i teoretyka politycznego. Wraz z mężem założyli firmę Hogarth Press. Para nigdy nie doczekała się potomstwa, a wielu biografów uważa, że Virginia wolała kobiety. Plotkowano także o jej romansie z brytyjska poetką Vitą Sackville-West.

W swoim życiu Virginia Woolf przeszła kilka załamań nerwowych. Najpierw z powodu śmierci matki i przyrodniej siostry, a następnie z powodu śmierci ojca. To ostatnie spowodowało nawet, że przez kilka tygodni przebywała w zakładzie psychiatrycznym. Współcześnie jej chorobę diagnozuje się jako afektywna dwubiegunową. Prawdopodobnie z tego powodu pisarka popełniła samobójstwo rzucając się do rzeki z kieszeniami pełnymi kamieni. Virginia Woolf zmarła 28 marca 1941 roku w wieku 59 lat.

Swoją karierę pisarki Virginia Woolf rozpoczęła w 1905 roku publikując w Times Literary Supplement artykuł dziennikarski na temat Haworth, rodzinnego domu rodu Brontë. Pierwszą powieść wydała dziesięć lat później. Była to „Podróż w świat”, wydana przez wydawnictwo należące do jej przyrodniego brata. Większość późniejszych dzieł pisarki wydana została przez wydawnictwo Hogarth Press. Do najsłynniejszych dzieł autorki należą “Pani Dalloway”, “Do latarni morskiej” czy “Pokój Jakuba”, a najbardziej znane eseje to “Własny pokój” oraz “Trzy gwinee”.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /NOW/ 24.01.2022