10 lat Fundacji Adamed i programu naukowego Adamed SmartUP. Czy będzie nowa rekrutacja?

Agencja Informacyjna” Uroczysta gala 10 lat Fundacji Adamed, odbyła się w poniedziałek 30 września 2024 roku w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej. W ten sposób świętowano pierwszą dekadę działalności Fundacji na rzecz rozwoju nauki, wsparcia młodzieży oraz promocji zdrowia. W uroczystości ogłoszono również laureatów 10. edycji obozu Adamed SmartUP, którzy otrzymali pakiet indywidualnych, 10-miesięcznych konsultacji naukowych oraz 3. zwycięzców poprzedniej edycji programu, do których powędrowały stypendia finansowe w wysokości 40 tys. złotych.

Jubileuszowa uroczyści była okazją do podsumowania 10 lat działalności Fundacji Adamed, która od dekady aktywnie angażuje się w liczne inicjatywy, mające na celu promowanie nauki, wspieranie młodzieży uzdolnionej oraz działalność na rzecz poprawy zdrowia publicznego i psychicznego. Program Adamed SmartUP – będący pierwszym i zarazem flagowym projektem Fundacji Adamed – od początku swojego istnienia stanowił kluczowy element strategii jej działalności.

Dzięki programowi Adamed SmartUP, młodzi ludzie z całej Polski, mają możliwość uczestniczenia w obozach naukowych, gdzie rozwijają swoje pasje, zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, a także nawiązują cenne kontakty z ekspertami, z różnych dziedzin. Jak dotąd – na przestrzeni ostatniej dekady – do programu zarejestrowało się blisko 80.000 kandydatek i kandydatów, pragnących poszerzać swoje horyzonty oraz realizować naukowe aspiracje. Z kolei obozy naukowe Adamed SmartUP zgromadziły już 500 absolwentów. Jak pokazują najnowsze dane – takie inicjatywy są ogromnie pożyteczne. Aż 76 proc. respondentów badania, przeprowadzonego przez Fundację Adamed we wrześniu 2024 r., uważa, że inwestycja w działania, których celem jest rozwój młodych osób, może w przyszłości pozytywnie wpłynąć na wizerunek Polski za granicą.

Co sądzi o Fundacji Adamed Małgorzata Adamkiewicz?

„Jubileusz 10-lecia Fundacji Adamed to moment, który pozwala spojrzeć na wszystko, co zrobiliśmy przez ostatnią dekadę. Gdy w 2014 roku został uruchomiony program Adamed SmartUP, nie przewidywano, że propozycją zainteresuje się aż 80.000 młodych ludzi, z czego aż 500 weźmie udział obozach naukowych, skierowanych do pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych.” – Komentuje dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz – Prezes Zarządu Fundacji Adamed. – „Do dzisiaj 100 osób skorzystało z konsultacji edukacyjnych z najlepszymi specjalistami, a 30 otrzymało stypendia naukowe, od Fundacji Adamed. Ostatnie lata pokazały też, jak ważna jest misja Adamed – odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny. W trakcie pandemii konoronawirusa SARS-CoV-2 (2019-2021) Fundacja Adamed wyprodukowała pierwszy film edukacyjny pokazujący zasady ochrony przed zarażeniem wirusem, który został rozpowszechniony m.in. w telewizji. Fundacja Adamed przygotowała również plakaty edukujące, które były dystrybuowane w całej Polsce. We współpracy z Radą Naukową Adamed Expert Fundacja Adamed, w skład której weszli m. in. konsultanci krajowi i eksperci z wielu dziedzin medycyny, przygotowała pierwsze w Polsce wytyczne i procedury postępowania z pacjentami zakażonymi konoronawirusem SARS-CoV-2. Z uwagi na fakt, że po pandemii wzrosła liczba prób samobójczych i przypadków depresji wśród dzieci i młodzieży, Fundacja Adamed uruchomiła pierwszy w Polsce kompleksowy program, zapobiegający zachowaniom ryzykownym wśród osób poniżej 18. roku życia. Projekt „Wspierająca Szkoła” daje realne wsparcie nauczycielom, rodzicom i uczniom, by mogli skutecznie przeciwdziałać kryzysom psychicznym, z którymi zmaga się tak wiele młodych ludzi.” – Przypomina dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz – Prezes Zarządu Fundacji Adamed

Co sądzi o programie Adamed SmartUP Paulina Piechna-Więckiewicz?

„Dzięki inicjatywom takim jak program Adamed SmartUP, Fundacji Adamed, uzdolniona młodzież zyskuje wsparcie w rozwijaniu pasji naukowych oraz narzędzia wskazane do kształtowania przyszłość polskiego społeczeństwa.” – Ocenia Paulina Piechna-Więckiewicz – podsekretarz w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która była gościem honorowym uroczystości. – „Reprezentowanemu przeze mnie Ministerstwu Edukacji Narodowej zależy na tym, aby uzdolniona młodzież widziała swoją przyszłość, właśnie tutaj, w Polsce. Obecnie Ministerstwo Edukacji Narodowej chce stworzyć warunki, które zachęcą młodych ludzi do pozostania i realizowania swoich ambicji i celów w Polsce, przyczyniając się przy tym do jego rozwoju.”– Oświadczyła Paulina Piechna-Więckiewicz – podsekretarz w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Kto został Laurelem 10 edycji programu Adamed SmartUP?

Głównym punktem uroczystości, poza celebracją dziesięciolecia działalności Fundacji Adamed, było ogłoszenie laureatów 10. edycji programu Adamed SmartUP, którzy wyróżnili się swoimi osiągnięciami i zaangażowaniem, podczas lipcowego obozu naukowego, w lipcu 2024 r. Nagrodzeni uczestnicy otrzymali możliwość dalszego kontynuowania swojej naukowej ścieżki, pod okiem mentorów i ekspertów, w ramach indywidualnych, 10-miesięcznych konsultacji dydaktycznych, dostosowanych do ich potrzeb i zainteresowań. W 2024 roku laureatami nagrody głównej 10. edycji programu Adamed SmartUP zostali: Jan Czałbowski, Maciej Gała, Ewa Karp, Magdalena Koń, Karol Kurzyp, Julia Michniewicz, Aleksander Piasecki, Adam Sienkiewicz, Wojciech Szymczyk i Hanna Tenderowicz.

Jakie refleksje ma Katarzyna Dubno, z okazji jubileuszu 10 lat Fundacji Adamed?

„Jak co roku we wrześniu, już od 10 lat w Fundacja Adamed uroczyście ogłasza laureatów i stypendystów programu Adamed SmartUP.” Przypomina Katarzyna Dubno – członek Zarządu Fundacji Adamed. – Laureaci to młodzi ludzie, pełni pasji, bez pamięci zakochani w tym, co robią. To przyszli naukowcy, lekarze, inżynierowie. Są na początku swojej naukowej drogi, a rolą Fundacji Adamed jest im tę drogę ułatwiać. Dlatego z radością obserwujemy jak młodzi naukowcy, z całej Polski, ale od kilku lat również z Królestwa Hiszpanii, Socjalistycznej Republiki Wietnamu i Republiki Uzbekistanu – łączą siły przy wspólnych projektach, wymieniają się doświadczeniami, a także nawiązują przyjaźnie, które, być może, w przyszłości zaowocują przełomowymi odkryciami. Przy okazji tak pięknego jubileuszu, jak X lat Fundacji Adamed, należą się wielkie podziękowania Fundatorom, Radzie Naukowej, wszystkim osobom z zespołu Fundacji, partnerom merytorycznym, ośrodkom akademickim, organizacjom i przedsiębiorstwom, współpracującym, które od 10 lat razem z Fundacją Adamed tworzyły, budują i będą rozwijać program Adamed SmartUP, a także inne projekty Fundacji Adamed.” – Powiedziała Katarzyna Dubno – członek Zarządu Fundacji Adamed.

Kto dostał stypendia w wysokości 40.000 zł?

Podczas uroczystości 10 lat Fundacji Adamed ogłoszone zostały także nazwiska 3. stypendystów Adamed SmartUP, wyłonionych z grona laureatów nagrody głównej 9. edycji programu. W tej grupie znalazły się osoby, które podczas 10 miesięcy indywidualnych konsultacji wykazały się największą efektywnością i poczyniły największe postępy w nauce. Każda z nich otrzymała finansowe stypendium w wysokości 40.000 złotych, które umożliwi im dalszy rozwój i realizację ambitnych planów badawczych.

W 2024 roku nagrody pieniężne otrzymali: Tomasz Grabowski, Nina Mamcarz i Zofia Zakrzewska.

Czy będzie 11. edycja programu Adamed SmartUP?

„W ciągu ostatnich 10. lat program Adamed SmartUP stał się kuźnią talentów, w której młodzi naukowcy rozwijają swoje pasje.” – Twierdzi Agnieszka Rejer-Mellin – Koordynator Fundacji Adamed. – „Każda edycja obozu naukowego to okazja do zdobywania wiedzy i otwarcia drzwi do przyszłości, w której naukowe marzenia stają się rzeczywistością. Dzięki uczestnikom programu Adamed SmartUP i ich wyjątkowej determinacji rozwoju, można wierzyć, że przyszłość nauki jest w rękach tych, którzy mają odwagę sięgać po więcej. Dlatego z radością przygotowujemy 11. edycję programu Adamed SmartUP! Każdego roku gra rekrutacyjna online jest przygotowana według nowego scenariusza, ale mam wrażenie, że ta, jaka zostanie ogłoszona podczas zbliżającej się jesiennej rekrutacji – jest wyjątkowo angażująca. Zabierzemy bowiem jej uczestniczki i uczestników na Bezludną Wyspę.” – Zapowiada Agnieszka Rejer-Mellin – Koordynator Fundacji Adamed.

Jakie sukcesy odniosła Fundacja Adamed w ciągu ostatniej dekady?

Działania Fundacji Adamed to jednak nie tylko program Adamed SmartUP. Fundacja angażuje się także w szereg innych inicjatyw, mających na celu m.in. wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz edukacji na temat zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Jednym z istotnych projektów Fundacji Adamed jest program „Wspierająca Szkoła”, którego misją jest zapobieganie zachowaniom samobójczym. wśród uczniów i uczennic polskich szkół. Projekt ten oferuje kompleksowe wsparcie dla nauczycieli, rówieśników i rodziców, dostarczając narzędzi i strategii, mających na celu identyfikację i wsparcie osób w kryzysie psychicznym. Obecnie, trwa kolejna – po pilotażu– edycja programu, w której bierze udział 27 szkół z całej Polski.

Czasem wyjątkowej próby był okres pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. To w Fundacji Adamed powstał pierwszy w Polsce film edukacyjny dotyczący zasad ochrony przed zakażeniem wirusem. Kampania edukacyjna trafiła do telewizji, radia oraz internetu, a spoty edukacyjne docierały do różnych grup wiekowych odbiorców – młodzieży szkolnej, dorosłych oraz seniorów. Plakaty i MMS-y, z zestawem najważniejszych informacji o działaniach prewencyjnych, których stosowanie pomoże zapobiec zakażeniu się koronawirusem SARS-CoV-2, były szeroko dystrybuowane, na terenie całej Polski. We współpracy z Radą Naukową Adamed Expert Fundacja, w skład której weszli konsultanci krajowi i eksperci z wielu dziedzin medycyny, Fundacja Adamed przygotowała pierwsze w Polsce wytyczne i procedury postępowania z pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2, które szeroko trafiły do lekarzy i szpitali w całej Polsce.

Kto uczestnik w uroczystości jubileuszu Fundacji Adamed?

W jubileuszowej gali Fundacji Adamed udział wzięli przedstawiciele i przedstawicielki Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasador Socjalistycznej Republiki Wietnamu, przedstawiciele i przedstawicielki Urzędów, Izb Branżowych, środowiska naukowego, akademickiego, biznesu, mediów oraz Zarząd Fundacji Adamed, Rada Naukowa programu Adamed SmartUP, Zespół Fundacji Adamed, jak również Zespół Zarządzający Adamed Pharma.

Co to jest Fundacja Adamed?

Fundacja Adamed od 10 lat prowadzi aktywności na rzecz wspierania nauki oraz współpracy ze środowiskiem naukowym. Celem jej stworzenia była potrzeba wspierania rozwoju utalentowanej młodzieży oraz popularyzowania nauk ścisłych i przyrodniczych. Fundacja Adamed szerzy ideę współpracy oraz integruje środowisko naukowe, przemysł farmaceutyczny, medyczny i biotechnologiczny, jak również wzmacnia współpracę z podmiotami o zbliżonych zadaniach. Głównym programem realizowanym przez Fundację Adamed jest program stypendialny Adamed SmartUP, którego celem jest wsparcie najzdolniejszych młodych osób w ich rozwoju naukowym. Najnowszym projektem Fundacji Adamed jest Wspierająca Szkoła. To pierwszy w Polsce kompleksowy program, dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W jego ramach nauczyciele, pedagodzy, rodzice oraz uczniowie nabywają stosowną wiedzę i umiejętności, otrzymują odpowiednie narzędzia tak, by dbać o dobrostan psychiczny najmłodszych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Gospodarka, ESG /dec/ 6.10.2024.