Wysłamy coraz mniej sms-ów. Wiadomości tekstowe przekazywane są dzisiaj głównie za pomocą mobilnych komunikatorów. Google i polska firma SerwerSMS Polska chcą to zmienić.
Pierwszy w historii SMS został wysłany 3 .12.1992 r. w Wielkiej Brytanii. Neil Papworth, pracownik Vodafone, złożył w nim życzenia bożonarodzeniowe kolegom.
SMS-y początkowo miały służyć operatorom informowanie klientów o awariach sieci, zmianach w cenniku i promocjach. Nie przewidywano przesyłania SMS-ów pomiędzy różnymi sieciami telefonii komórkowej.
Wkrótce jednak odkryto, że SMS-y cieszą się ogromną popularnością wśród ówczesnych nastolatków. Dzięki nim SMS-y stały się powszechnym i bardzo popularnym narzędziem. SMS-y przeniknęły do filmu a nawet literatury. Powstały nawet książki, które inspirowane były krótkimi wiadomościami tekstowymi. Jedną z pierwszych była „The Last Messages” – powieść fińskiego pisarza Hannu Luntiala, która ukazała się w 2007 r.. Jej narracja sprowadzała się do około tysiąca sms-ów i odpowiedzi na nich.
SerwerSMS Polska – spółka zależna Grupy R22, pierwsza w Polsce rozpoczęła współpracę z Google, która ma na celu wprowadzenia w naszym kraju wiadomości RCS (Rich Communication Services), czyli tzw. sms-ów nowej generacji. Według firmy jest to możliwe jeszcze w tym roku.
R22 już od dłuższego czasu pracuje nad wdrożeniem i zastosowaniem RCS. SerwerSMS.pl otrzymała od Google dostęp do Early Access Program i będzie testować nową technologię sms-ów w Polsce i Rumunii.
„Dzięki zmianom wprowadzanym przez Google, SMS-y mogą odrodzić się na nowo i przekonać do siebie jeszcze większą liczbę użytkowników. W szczególności dotyczy to młodzieży, która dziś wybiera raczej komunikatory mobilne. Zainteresowanie nową formą SMS-ów, nad którymi pracujemy, pozytywnie wpłynie na efektywność kampanii z ich zastosowaniem” – powiedział prezes Grupy R22 Jakub Dwernicki.
Czym będą różnić się RCS-y od zwykłego SMS-a?
W sms-ach nowej generacji znajdziemy funkcje znane z komunikatorów internetowych.
Za ich pomocą będzie możliwe prowadzenie rozmów grupowych lub wideo, przesyłanie plików, pakietów graficznych w rożnych formatach. Część z tych elementów jest dzisiaj możliwa za sprawą tzw. MMS-sów, które jednak ze względu na ograniczenia ilości przesyłanych danych przegrywają konkurencję z narzędziami internetowymi takimi jak Hangout Google albo Whats’up. Jednak w przeciwieństwie do komunikatów RCS-y będą działać w oparciu o numer telefonu. To oznacza, że użytkowników RCS-ów nie będzie potrzebował dodatkowych aplikacji ani kont. Z kolei dla biznesu RCS to ułatwienia w komunikacji z klientem dzięki możliwości wprowadzenie np. czat-botów, czyli wirtualnych asystentów.
Technologia RCS w przyszłości będzie wspierana przez wszystkich operatorów. Dzisiaj można z niej korzystać w 10 krajach w sieciach grypy Vodafone.
„RCS to nowość, która już wkrótce wkroczy do życia każdego Polaka, dlatego tym bardziej cieszymy że SerwerSMS.pl może jako pierwsza firma w Polsce wdrażać to rozwiązanie dla biznesu i tym samym budować sukces grupy” – powiedział dyrektor zarządzający SerwerSMS Polska Daniel Zawiliński.
Short Message Service (SMS) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych (esemesów) w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Maksymalna długość pojedynczej wiadomości SMS wynosi 160 znaków 7-bitowych, 140 znaków 8-bitowych lub 70 znaków 16-bitowych). Jednak w przypadku nowych telefonów mogą być one dłuższe dzięki technologii CSMS – do ponad 900 znaków (przed wysłaniem zostają podzielone na kilka krótszych wiadomości, a telefon odbiorcy powinien je z powrotem scalić w jedną wiadomość).
Multimedia Messaging Service (MMS) – rozszerzenie funkcji SMS o przesyłanie multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp. Maksymalna wielkość MMS mogłaby być nieograniczona. Większość operatorów rozszerzyła ograniczenie do 300 kB dla pojedynczej wiadomości – tyle ile maksymalnie mogą obsłużyć terminale. Wewnątrz MMS może znaleźć się tekst o długości dochodzących do tysięcy znaków, obrazki w formatach JPEG, GIF lub PNG, dźwięki, melodyjki w formacie MIDI. Można również (o ile telefon pozwala) przesłać gry Java oraz inne dowolne pliki (np. SIS, ZIP).
Grupa R22 to holding spółek technologicznych. Spółka zadebiutowała na GPW w grudniu 2017 r.
Agencja Informacyjna, /MAN/ 13.04.2018