Rozwój na 600-lecie

 

Agencja Rozwoju Przemysłu  chce wykorzystać potencjał małych i średnich miast. Jedno z byłych miast wojewódzkich dostanie jako pierwsze szanse na nową młodość, dzięki wsparciu ARP. Instytucje i gmina będą wspólnie działać na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

“W tym roku Łomża obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich. To doskonała okazja na podsumowania, ale także na spojrzenie w przyszłość i poszukiwanie nowych możliwości rozwoju miasta i gminy. Dostrzegliśmy ten potencjał, czego efektem jest podpisane dzisiaj porozumienie. Agencja Rozwoju Przemysłu to rozpoznawalna marka z doświadczeniem we wspieraniu projektów inwestycyjnych i innowacji. Chcemy się tą wiedzą dzielić, żeby popularyzować miejsca takie jak Łomża. ‘Małe ojczyzny’ mają jeszcze sporo niewykorzystanych atutów, tylko dlatego, że przedsiębiorcom brakuje o nich wiedzy. Nasza współpraca pozwoli to zmienić” – powiedział prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński.

Miasto Łomża w ramach współpracy z ARP przygotuje tereny inwestycyjne pod zabudowę produkcyjno-usługową a także obejmie nowe tereny miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Gmina deklaruje również wsparcie administracyjne, techniczne i doradcze. ARP będzie wspierać te działania oraz informować przedsiębiorców o ofercie inwestycyjnej w Łomży.

Agencja Rozwoju Przemysłuchce wykorzystać zainteresowanie przedsiębiorców powierzchniami biurowymi z dobrą infrastrukturą komunikacyjną i z korzystnymi warunkami użytkowania. Wedłu planów ARP takie działania pozwolą na zmniejszenie bezrobocia oraz zatrzymają odpływ mieszkańców ze średnich miast.

W samym podregionie łomżyńskim cały czas bez pracy jest ponad 6,5 tys. osób z wykształceniem wyższym i średnim. Dzięki współpracy miasta i ARP będzie możliwe ich wykorzystanie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

Łomża – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce nad rzeką Narew. Miasto zlokalizowane jest na historycznym Mazowszu, stolica dawnej ziemi łomżyńskiej, jednak znajduje się obecnie w obszarze województwa podlaskiego (jest trzecim co do wielkości miasto województwa). Łomża w latach 1975–1998 była stolicą województwa łomżyńskiego. Od 1 stycznia 1999 roku jest siedzibą powiatu łomżyńskiego. Od 28 października 1925 jest także stolicą diecezji łomżyńskiej Kościoła Rzymskokatolickiego. Miasto liczy ponad 62 tysiące mieszkańców.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Smart City /EST/ 14.04.2018

Fot. By Arkadiusz Zarzecki, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29769855