Miłosz Manasterski

Zamość przepełniony ważnymi słowami

Przed wielbicielami dobrej literatury „11 Ulica Poetycka. Zamość literacki”. Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu organizatorzy zamierzają nawiązać dialog z najlepszymi tradycjami kulturalnymi miasta.

Festiwal literacki Adres: Ulica Poetycka. Zamość literacki zaplanowano na weekend 7 – 9 września 2018 roku.

Rozpocznie się on Zamojskim Domu Kultury w piątek o godz. 16.30 otwarciem wystawy konkretnej poezji „Poezja Liter”, której autorem jest Juliusz Erazm Bolek, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO i nagrody „Złotego Pióra” przyznanego za najlepszą książkę „Corrida”.


Już pół godziny później organizatorzy zapraszają na rozmowy wokół wierszy, esejów, felietonów, z akcentem literatur ukraińskiej i skandynawskiej oraz motywem zamojskim.

Do dyspozycji publiczności będą Andrzej Stasiuk, Krzysztof Siwczyk, Marcin Sendecki, Justyna Czechowska, Aneta Kamińska, Maciej Topolski, Tomasz Wybranowski.

W sobotę od godz. 10.00 – 15.00 odbędą się warsztaty literackie, które poprowadzi Justyna Czechowska literaturoznawczyni, tłumaczka literatury skandynawskiej (Nagroda W. Szymborskiej 2018), wykładowczyni Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia są przewidziane dla autorów piszących wiersze lub prozę. Zainteresowani w tej sprawie powinni zgłaszać się wraz z dołączonymi tekstem własnym do Zamojskiego Domu Kultury: osobiście, telefoniczne – 84 639 2021 lub mejlem sekretariat@zdk.zamosc.pl , do 3 września 2018 roku. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc należy się spieszyć, albowiem decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

 

 

W sobotę o godz. 16.00 na Rynku Wielkim w ramach Festiwalu literacki Adres: Ulica Poetycka odbędzie się koncert Jazz i poezja, w wykonaniu Agi Zaryan wokalistki młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell.

Wyróżnia ją specyficzny styl, smak i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=6LB6f8z_cpY[/embedyt]

Półtorej godziny później publiczność czekają dwie rozmowy: pierwsza z Krzysztofem Orzechowskim poświęcona książce „Teatr świata – świat teatru”, druga z Urszulą Kozioł dotycząca jej nowego tomu poezji „Ucieczki” oraz Zamościu w twórczość Poetki.

W niedzielę zainteresowane osoby o godz. 10.00 wyruszą na spacer szlakiem literackiego Zamościa. Wycieczkę poprowadzi Agnieszka Linek, teksty będą czytać goście Ulicy Poetyckiej. Na finał o godz. 12.00 organizatorzy zapraszają na Krakowski Salon Poezji w Zamościu, podczas którego wiersze Marka Grechuty przeczytają Jarosław Tomica, przy akompaniamencie – Łukasza Jemioły.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 28.08.2018