Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Pile – 100 lat

 

 

Modernizacja parowozów i lokomotyw, budowanie marki, współpraca z NASA, ale przede wszystkim ludzie. To treść książki o 100-letniej historii Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile. Właśnie ukazała się ta publikacja pod znamiennym tytułem „Nasza historia. ZNTK w Pile 1908-2008.”

 
Historia Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile sięga 1908 roku. W zakładach zajmowano się modernizacją oraz budową parowozów i lokomotyw spalinowych.

„PKP (Polskie Koleje Państwowe) nawet jeszcze nie myślały o o modernizacjach, a my rozpoczęliśmy te modernizacje. Modernizacja polegała nie tylko na wymianie silnika na nowoczesny, ale również na całym systemie sterowania lokomotywą.” – Wyjaśnił Piotr Serówka autor książki oraz były dyrektor Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile.

 

 

 

Potwierdzenie powyższych słów można znaleźć w historii o współpracy zakładów z NASA (ang. National Aeronautics and Space Administration – Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej).

PKP chciało sprowadzić nowy wyświetlacz by poprawić komfort pracy maszynistów. Z racji, że nie był on dostępny ani w Polsce ani w Europie, zwrócono się do NASA. Amerykanie bez wahania przekazali wyświetlacz, który następnie zainstalowano w jednej z modernizowanych lokomotyw. Przedsiębiorstwo było w rozkwicie aż do lat 90. XX wieku. Ostatni parowóz wyjechał z Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w 1996 roku.

 

Książka „Nasza historia. ZNTK w Pile 1908-2008”- powstawała blisko 3 lata.

Z inicjatywą jej powstania wyszedł Piotr Serówka były dyrektor Zakładów, oraz jego współpracownicy: Władysław Podrazik, Romuald Wiza, Ryszard Smulkowski, Gerhard Kowalski, Wojciech Leszko i Zbigniew Smaglinski. W publikacji przedstawiono ponad 100-letnią historię Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile i ich wpływu na rozwój miasta oraz regionu, który był bezcenny.

 

„Książka „Nasza historia. ZNTK w Pile 1908-2008″ pokazuje również działalność Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile na rzecz budowy miasta, budownictwa, tworzenia pierwszych sklepów, tworzenia kultury. Wielkie zasługi dla chóru Halka, chóru Echo, Orkiestry Dętej.” – Przypomniała Maria Bochan Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, które jest wydawcą publikacji.

 

 

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Pile zatrudniały blisko 14.000 pracowników.

Autor książki Piotr Serówka wyjaśnił, że publikacja prócz historii samych Zakładów, przedstawia  przede wszystkim historie ludzi, którzy tu pracowali.

„- Postanowiliśmy ocalić od zapomnienia historię ludzi i zakładów, które przez tyle lat miały tak ogromny wpływy na życie Piły, regionu i jego mieszkańców. Opisaliśmy nie tylko osiągnięcia, ale i trudne chwile. Przypominamy niepowtarzalne techniki naprawy parowozów i lokomotyw spalinowych. Publikacja jest wyrazem szacunku dla ciężkiej i mozolnej pracy ludzi” – Wyjaśnia Piotr Serówka – autor książki, były dyrektor Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile.

W historii miasta zapisała się przecież bogata działalność Domu Kultury Kolejarz w Pile, czy Klubu Sportowego „Polonia”. W książce opisano również ciekawą historię ludzi i Zakładów Napraw Taboru Kolejowego w latach 80. XX wieku, kiedy powstał Samorządny Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność”, który zmienił bieg historii i po roku 1989 – przemian gospodarczych i ustrojowych.

 

Publikacja została objęta Patronatem Honorowym Eligiusza KomarowskiegoStarosty Pilskiego, który wyraził  przekonanie, że dzięki książce „Nasza historia. ZNTK w Pile 1908-2008, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Pile nie znikną ze świadomości mieszkańców Piły.

 

Eligiusz Komarowski - Starosta Pilski
Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski

 

„Autorom książki należą się ogromne słowa uznania. Historię Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego spisali bardzo rzetelnie, a oparli ją na archiwalnych dokumentach, zarówno zakładowych, jak i swoich prywatnych, na rozmowach z pracownikami, na własnych wspomnieniach. Jest do tego bogato opatrzona zdjęciami, które pochodzą z kroniki zakładowej, jak i zbiorów prywatnych. Jest to niezwykła publikacja z cyklu: dzieje miasta, regionu i ludzi – jakich inni będą mogli Pilanom pozazdrościć.” – Uważa Eligiusz KomarowskiStarosta Pilski, który ma również nadzieję na to, że publikacja trafi do młodych ludzi i skłoni ich do głębszego przestudiowania historii największego funkcjonującego w mieście przedsiębiorstwa.

 

Książka „Nasza historia. ZNTK w Pile 1908-2008” liczy ponad 300 stron.

Do książki dołączona jest płyta CD, na której czytelnicy znajdą ponad 2.000 archiwalnych zdjęć pochodzących zarówno z kroniki zakładowej jak i zbiorów prywatnych. Wydawnictwo zostało opublikowane nakładzie 1.000 egzemplarzach. Książkę można nabyć w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, przy ul. Spacerowej 7 w Pile. Kontakt: tel. 67 349 24 22, tel. kom. 692 452 447, e-mail: tmmp@tmmp.pila.pl

 

„Kolejowizja” zrealizowała fiml o nowatorskich eksperymentach przeprowadzanych na pilskich parowozach, który też można obejrzeć pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=V_vVBtVQEqE

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /WAC/  07.02.2021