Zagrożenie

 

Gdyby komuś na tym zależało to można by było wygasić protesty i to bez użycia armatek wodnych. Wystarczyłoby wyłączyć/ograniczyć media społecznościowe, łączność telefoniczną, zablokować parę serwerów i nadajników. Da się – odczułem to kiedyś w Turcji…

Znakiem naszych czasów jest bowiem to, że ludzie przestali komunikować się w tradycyjny sposób, stopniowo tracąc przez to wytworzone przez tysiące lat umiejętności. Dlatego użycie tych prostych narzędzi byłoby bardzo skuteczne.

Zakończenie starć ulicznych z punktu widzenia liderów dwóch zwaśnionych stron nie jest jednak na rękę. Jedna strona widzi w nich szansę na szybsze odwołanie rządu i powrót do korzyści, druga na odwrócenie uwagi od pandemii i kryzysu – które to niechybnie mogłyby ją pozbawić władzy, ale dopiero za kilka lat.

Kłopot w tym, że po tej wewnętrznej wojence kraj będzie tak bardzo osłabiony, że jego wrogom nie będzie potrzebny żaden sojusz by go ponownie zająć. Zrujnowana gospodarka, podzielone społeczeństwo, straty materialne, w tym w szczególności zdewastowana infrastruktura.

Ciekawe w tym wszystkim jest to, że jako naród zawsze odbudowujemy relacje, choć dzieje się to dopiero pod obcym jarzmem. To, co ma miejsce teraz to przecież nic nowego…, więc powinniśmy także spodziewać się, że niebawem pogodzi nas wróg z zewnątrz. Ale…

Gdy znów będziemy się kochać, pod obcym butem to problemem nie będzie jednak: rodzić/nie rodzić, LGBT, Kościół, etc. Dopiero wtedy odczujemy jak ciężko żyć będąc Polką/Polakiem. Nic nie pomogą: wyrzeczenie się pochodzenia wiary czy innych wartości. Wiara w to, że w świecie zapanował internacjonalizm, a państwa respektują władzę ponadnarodowych organizacji – hojnych i sprawiedliwych. Udowodnili to już Adolf Hitler i Józef Stalin. Potwierdzą następni. Co gorsze będą oni bogatsi o naukę historii, z której polski naród nigdy nie potrafił wyciągać wniosków.

Jerzy Mosoń – niezależny komentator życia społecznego w Polsce, członek i uczestnik konferencji biznesowych, m.in. European Journalism Centre, przy Komisji Europejskiej. Od 2016 roku ekspert gospodarczy i ds. międzynarodowych think tanku Forum Inicjatyw Bezpieczeństwo-Rozwój-Energia, Doradca biznesowy i strateg medialny. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna/ Opinie, 28.10.2020