Największy sad Europy

 

Rozmowa z Maciejem Majewskim, prezesem Stowarzyszenia Sady Grójeckie

 

Dlaczego tereny w okolicach Warki, Grójca i Goszczyna to jabłkowe serce kraju?

Maciej Majewski: Okolice Warki, Grójca i Goszczyna to nie tylko jabłkowe centrum Polski, ale i największy sad Europy. Jabłka Grójeckie objęto unijną ochroną – znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne. Jedynie gospodarstwa nadzorowane przez Stowarzyszenie Sady Grójeckie, posiadające certyfikaty: jakości i bezpieczeństwa żywności oraz Jabłka Grójeckiego ChOG, mogą używać tej nazwy. Cała historia zaczęła się od królewskiego ogrodu założonego jeszcze w XVI wieku przez królową Bonę niedaleko Goszczyna. Jabłka z tego obszaru gościły kiedyś na stołach królewskich i arystokratycznych, dziś trafiają do jadłospisu każdego Polaka. Obecnie nasze zagłębie jabłkowe, taka nazwa też funkcjonuje, dzięki sprzyjającym warunkom glebowym oraz tradycji sadowniczej zapewnia ponad 40 porc. całej polskiej produkcji tego owocu, ale nie każde jabłko z Grójca jest Jabłkiem Grójeckim.

Ile gatunków jabłek się uprawia? Jakie odmiany są najpopularniejsze?

Maciej Majewski: Odmiany liczy się w tysiącach, lecz w profesjonalnej uprawie znajduje się kilkadziesiąt. Jako Jabłko Grójeckie ChOG może być certyfikowanych 27 wraz z ich wariacjami. Najpopularniejsze to „Red Jona Prince”, „Gala” oraz „Golden Delicious”. Wraz z naszymi partnerami będziemy w tym roku kontynuowali wprowadzanie na rynek nowych odmian.

„Bankrofty” i inne rozchwytywane do niedawne gatunki wymarły?

Maciej Majewski: Nie, po prostu zostały wyparte przez konkurencję, mającą wiele przewag: odporność na choroby, plenność i jakość owoców, szybkość plonowania. Celowo nie wymieniłem tu smaku, ponieważ każdy lubi co innego. Pracujemy nad rozszerzeniem listy odmian Jabłek Grójeckich ChOG. Znajdą się na niej zarówno odmiany nowe, jak i – zgodnie z oczekiwaniami konsumentów – stare.

Największym wrogiem jabłoni są przygruntowe przymrozki podczas kwitnienia drzew?

Maciej Majewski: Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wiosenne przymrozki są w stanie zniszczyć całoroczny plon, a zbyt obfite opady deszczu znacząco pogarszają jakość owoców. Większość naszych producentów nawadnia swe sadów, niestety nie wszyscy mają możliwość chronić je przed przymrozkami. Jest jednak chyba coś jeszcze gorszego. Gdy jabłka, które udało się ochronić przed przymrozkiem, dosłownie gotują się na drzewach w letniej spiekocie.

Sadownicy korzystają z siły najemnej?

Maciej Majewski: Zbiór, sortowanie i dystrybucja zostały niemal całkowicie zmechanizowane. Nie ma już potrzeby dźwigania ciężkich skrzynek z owocami. Przy pomocy wózków widłowych układa się je w przechowalniach. Potem ten sam sprzęt dostarcza skrzynie do sortowni, gdzie specjalne roboty umieszczają jabłka w kanałach wodnych, aby owoce się nie obiły. Następnie są grupowane pod względem wielkości i koloru. Jedynie etap pakowania ich do kartonów wykonuję ludzie, bo same kartony na palecie też układa kolejny robot.

Jak radzą sobie z dystrybucją?

Maciej Majewski: Śmiało można powiedzieć, że rodzinne gospodarstwa to niejako nowoczesne „fabryki” jabłek. Korzystamy z wielu lat doświadczeń i wiedzy naszych przodków, ale inwestujemy w nowe technologie i unowocześniamy procesy produkcyjne. To wszystko jest bardzo pomocne w procesach związanych z dystrybucją

Stowarzyszenie Sady Grójeckie zostało zarejestrowane 27 września 2007 r. Założycielami byli: Maciej Majewski, Marcin Lis i Kuba Kwiatkowski Stowarzyszenie Sady Grójeckie zajmuje się integracją i koordynacją działań marketingowych producentów owoców z regionu grójeckiego oraz innych podmiotów związanych z branżą sadowniczą, w szczególności działań mających na celu promocję i zwiększenie rozpoznawalności wśród konsumentów i producentów nazwy “Jabłka grójeckie” zarejestrowanej na podstawie rozporządzenia wykonawczego komisji europejskiej nr 981/2011 z dnia 30 września 2011 r. W rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. Stowarzyszenie Sady Grójeckie udziela wsparcia producentom owoców z regionu grójeckiego, którzy chcą posługiwać się chronionym oznaczeniem geograficznym “Jabłka grójeckie”. Ponadto organizuje i wspiera działania promocyjne na rzecz owoców z regionu grójeckiego oraz działania promocyjne i wspomagające rozwój samego regionu grójeckiego. Stowarzyszenie Sady Grójeckie zajmuje się propagowaniem wysokich standardów produkcji i dystrybucji owoców w regionie.

rozmawiał Tomasz Zbigniew Zapert

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Wywiad / Tomasz Zbigniew Zapert / 28.10.2020