Z POGRANICZA….

„ Z pogranicza…” to tytuł najnowszej wystawy malarstwa, którą będzie można obejrzeć w Galerii Delfiny. Autorem prezentowanych prac jest polski malarz i scenograf, Mikołaj Malesza.

Mikołaj Malesza jest malarzem, który, jak sam o sobie mówi,  czerpie z różnych źródeł. Jego inspiracją od zawsze było miejsce jego urodzenia, dzieciństwa i wczesnej młodości-wieś na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Kształcił się w Państwowym Liceum Plastycznym w Supraślu i ukończył studia na ASP w Warszawie. Te dwie szkoły uformowały jego wrażliwość na sztukę współczesną, a także jej różnorakie nurty, natomiast praca scenografa w teatrze pozwoliła wzbogacać tematykę twórczości oraz środki wyrazu.

Najnowszą wystawę w Galerii Delfiny autor zatytułował „Z pogranicza…”. Nazwa ta ma oddawać różnorodność nurtów sztuki współczesnej, z których czerpie autor.

 „Wystawę w Galerii Delfiny zatytułowałem „Z pogranicza…”.  Prezentuję na wystawie obrazy z pogranicza różnych nurtów mego malarstwa. Tytuł wystawy odnosi się także do tych rejonów wschodniej Polski, z której pochodzę. Wpływ krajobrazu, kontakt ze  zwierzętami, specyficzna wschodnia duchowość miały wpływ na powstawanie wielu moich obrazów. Grupowałem je w swoiste cykle, które zatytułowałem: ”Bliżej zwierząt”, „Inspiracje pejzażem”, „Powrót”, „Między słowami”. „ – mówi o swojej wystawie autor obrazów Mikołaj Malesza

Mikołaj Malesza – malarz, scenograf. Studiował na warszawskiej ASP na Wydziale Architektury Wnętrz; dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1979. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, a także uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą, m.in.: w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, Czechosłowacji, Włoszech, Austrii, USA, Japonii. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. II nagrodę na XXXVII Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki  i III nagrodę na XII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim na Obraz im. J. Spychalskiego. Autor ok. 40 scenografii, m. in. do większości spektakli teatru “Towarzystwa Wierszalin”, wraz z którym jest trzykrotnym laureatem nagrody Fringe First na Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Otrzymał również wiele nagród indywidualnych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wizualnej ANIMACJI.

Wystawę prac Mikołaja Maleszy „Z pogranicza…” można oglądać w Galerii Delfiny (ul. Smulikowskiego 10, lok. 2 na warszawskim Powiślu) od 11 lutego do 5 marca 2020 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 do 18.00.

Galeria Delfiny to ważne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 roku na warszawskim Powiślu. Galeria gościła już przeszło 100 wystaw wybitnych artystów z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny malarstwa, tkaniny, fotografii i rzeźby. Od samego początku swojego istnienia była miejscem, w którym świat sztuki spotykał się ze światem biznesu. W Galerii można nie tylko kontemplować sztukę, ale również dokonać zakupu wystawionych prac. Galeria jest także miejscem organizacji wydarzeń o charakterze komercyjnym, w tym wernisaży, prezentacji czy zamkniętych spotkań świata sztuki i biznesu. Galerię wspierają: City Security oraz AM Art – Media Agencja PR.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 06.02.2020

Related Post