Najważniejszym dniem dla miłośników poezji i autorów wierszy jest Święto Wiosny, przypadające na 21 marca. Ten sam dzień, w 1999 roku, UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – podmiot wyspecjalizowany Organizacji Narodów Zjednoczonych), którego podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki ustanowił Światowym Dniem Poezji.
Od 2000 roku Główne uroczystości Światowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu, w Republice Francuskiej. Celem tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Kiedyś Dzień Poezji obchodzony był 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kwiecień jest miesiącem poezji (National Poetry Month).
W Polsce Światowy Dzień Poezji, od początku powstania idei, jest celebrowany przez Związek Literatów na Mazowszu. W 2022 roku również odbędzie się stosowna uroczystość z tej okazji. XXII edycja Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO jest organizowana przez Związek Literatów na Mazowszu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (Krzywa Hala, Plac Piłsudskiego 1). Mecenatem uroczystości jest Prezydent Miasta Ciechanów
W programie, XXII Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, organizowanego przez Związek Literatów na Mazowszu oraz Miejską Bibliotekę Publiczna w Ciechanowie, jest rozstrzygnięcie XIX Konkursu na Książkę Roku 2021 Związku Literatów na Mazowszu i wręczenie statuetki „Złote Pióro” (werdykt przedstawi 5-osobowe jury pod przewodnictwem ks. dr. Eligiusza Dymowskiego OFM z Krakowa). Odbędzie się także prezentacja nagrodzonej książki, przez laureata XIX Konkursu „Złote Pióro”.
Ponadto w programie XXII Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, organizowanego przez Związek Literatów na Mazowszu oraz Miejską Bibliotekę Publiczna w Ciechanowie jest koncert skrzypcowy „Wiosna Vivaldiego w wierszu” w wykonaniu Marka Snycerskiego z Warszawy.
„Związek Literatów na Mazowszu przykłada ogromne znaczenie do pielęgnowania tradycji i promowania poezji.” – Uważa Juliusz Erazm Bolek – laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO i Książki Roku 2017. – „Za te działania, prowadzone od dziesięcioleci, organizacji należą się najwyższe słowa uznania. Wielka w tym też zasługa Pani dr. Teresy Kaczorowskiej, która jest Prezesem Związku Literatów na Mazowszu. Podejmowane przez Związek działania mają znaczący wpływ na zwracanie uwagi czytelników na poezję i to tę w najlepszym wydaniu. Organizatorzy przykładają ogromne znaczenie do utrzymywania bardzo wysokiego poziomu wydarzenia. organizowania wydarzenia.” – Ocenia Juliusz Erazm Bolek – laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO i Książki Roku 2017.
Marek Snycerski jest skrzypkiem. Ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Marek Snycerski jest Koncertmistrzem Formacji „Tango Para Todos”, z którą nagrał dwie płyty, śpiewa w chórze Scala Sancta; ponadto chórzysta i orkiestrowicz w rozmaitych zespołach koleżeńskich oraz nauczyciel gry na skrzypcach.
Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/11.03.2022