Dorota Miśkiewicz – wokalistka ponadjazzowa

12 września urodziny obchodzi Dorota Miśkiewicz  – polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, córka znanego saksofonisty jazzowego Henryka Miśkiewicza.

Dorota Miśkiewicz jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie we w klasie skrzypiec, którą ukończyła w 1997 r.

Karierę muzyczną rozpoczęła jeszcze w czasie studiów w 1994 r. podejmując współpracę z legendą polskiego jazzu Włodzimierzem Nahornym.

Z artystą nagrała nagrała cztery płyty: Kolędy Na Cały Rok (1995), Nahorny–Szymanowski Mity (1997), Nahorny–Chopin Fantazja Polska (2000) i Nahorny–Karłowicz Koncert (2002).

Dorota Miśkiewicz jako solistka lub członkini różnych zespołów nagrała ponad 10 płyt, i 10 płyt jako wokalistka sesyjna.

Jest regularnie zapraszana do współpracy artystycznej– nagrywała z Tomaszem Stańką, była gościem Cesarii Evory na jej płycie „Rogamar” a z Nigelem Kennedym koncertowała w Belgradzie i Wiedniu. Współpracowała również z Klausem Doldingerem, Wojciechem Młynarskim, Januszem Stroblem, Pianohooliganem, Anną Marią Jopek, Ewą Bem, Janem “Ptaszynem” Wróblewskim oraz ze swoim ojcem Henrykiem Miśkiewiczem.

Artystka komponuje i pisze teksty piosenek – w tej roli zadebiutowała w 2002 roku, kiedy wydała płytę Dorota Miśkiewicz Goes To Heaven „Zatrzymaj się”, za którą otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii Jazzowy album roku. W 2004 jej piosenka „W małych istnieniach” zakwalifikowała się do konkursu premier na festiwalu w Opolu. Utwór ten trafił na płytę „Pod rzęsami”, która ukazała się 24 października. Piosenka tytułowa albumu „Pod rzęsami” została nagrana współnie z Grzegorzem Turnauem i zabrzmiała w filmie „Zakochany anioł”. Cały album składał się łagodnych, smoothjazzowe piosenki, a wśród muzyków zaangażowanych do pracy nad płytą znaleźli się m.in. Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Paweł “Bzim” Zarecki, Robert Kubiszyn i Robert Luty.

22 września 2008 ukazał się trzeci album artystki „Caminho” na którym można usłyszeć brazylijskie perkusjonistę Guello, pianistę jazzowego Marcina Wasilewskiego i gitarzysty Marka Napiórkowskiego, który brał udział w komponowaniu piosenek. Gościnnie na płycie wystąpili również Grzegorz Markowski oraz Grzegorz Turnau. Album został „Złota Płyta” w kategorii pop oraz zdobył dwie nominacje do Fryderyka).
W roku 2012 ukazał się jej kolejny album „ALE”. Rok później album „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” nagrana wraz z zespołem Kwadrofonik uzyskała status “Złotej płyty” i nominację do „Fryderyka” w kategorii muzyka poważna. W 2016 roku ukazała się składanki „Best of” oraz „PIANO.PL” będąca zapisem wyjątkowego koncertu, na który Dorota Miśkiewicz zaprosiła kilkunastu najlepszych pianistów polskich, m.in. Leszka Możdżera, Marcina Wasilewskiego, czy Andrzeja Jagodzińskiego.

Artystka jednocześnie nostalgiczna i wiecznie poszukująca, wyczulona na wciąż nowe dźwięki czy eksperymenty. Jej znakiem firmowym są nastrojowe, liryczne kompozycje balansujące na granicy trudnych do sklasyfikowania muzycznych gatunków.

 

Agencja Informacyjna, Kultura/EST/ 11.09.2018

Fot. Fanpage artystki na FB