Wieczór z poezją Katarzyny Kolbowskiej

 

Zbiór wierszy „Eksterior” Katarzyny Kolbowskiej wydawnictwo Manufaktura Słów opublikowało w 2020 r., w samym środku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i obowiązujących wówczas kwarantannach. Teraz powstała okazja oby doszło do publicznej promocji publikacji. Ma się ona odbyć w formie krótkiego, knajpianego przedstawienia.

Lady Aarp znów nadaje!

„Eksterior” jest zasadniczym pytaniem o relację pomiędzy światem wewnętrznym (nieświadomość zbiorowa, której obrazem w Eksteriorze jest łańcuch), a światem zewnętrznym (świadomość zbiorowa), a także o sposób, w jaki to, co wewnętrzne (np. introwersja), może stać się tym, co zewnętrzne (np. ekstrawersja), jak jednostka może odzyskać związek i połączenie z szerszą, przekraczającą ją nieskończoną całością (światem).” – Napisał Alan Migon, w swojej recenzji książki „Eksterior” Katarzyny Kolbowskiej publikowanej przez wydawnictwo Manufaktura Słów.

„Eksterior to zbiór wierszy nieoczywistych, niejednoznacznych, umykających łatwym interpretacjom. Katarzyna Kolbowska nie ulega schematom, podąża za podszeptem własnego, wyjątkowego głosu”. – Wyjaśnia Kinga Młynarska.

„W 2004 roku powstał mój pierwszy tomik wierszy „Interior”. – Wspomina Katarzyna Kolbowska. – „Od mojej następnej książki „Eksterior” minęło kilkanaście lat. Przestrzeń czasowa jaka dzieli te publikacje, oznacza pewien bardzo ludzki i niezbędny proces „wyjścia poza siebie.” Historia jest długa i szkatułkowa.” – Uważa Katarzyna Kolbowska.

Wieczór z poezją Katarzyny Kolbowskiej, promujący jej książkę „Eksterior”, odbędzie się w czwartek, 19 stycznia 2023 r., o godz. 19.00 w kawiarnia i galeria sztuki Fochy i fanaberie przy ul. Ząbkowskiej 3, w Warszawie. Po przedstawieniu odbędzie się koncert solo na harfę celtycką – instrument trubadurów – w wykonaniu Katarzyna Kolbowskiej.

Katarzyna Kolbowska poetka, socjolog kultury, to harfistka, i antropolog. Ukończyła studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2004 r. założyła zespół muzyczny Lady Aarp, w którym gra na harfie celtyckiej. Artystka nagrywała z Noviką, Abradabem i DJ Feel-X’em. Śpiewa w zespole Klarknowa. Opublikowała rozprawę doktorską Capoeira w Polsce. Wędrowanie wątków kulturowych” (2010 r.), tomiki wierszy:Interior” (2003 r.), „Eksterior”, (2020 r.) oraz bajki dla dzieci Szmaragdowy las, złoty piasek, czarne diamenty” (2020 r.). Autorka adiobooków harfobaje: „Jaguar i pajak”, „Gwiazdy i motyle” oraz „Wodospad i lilia”. Publikowała w „Lampie”, „Lampie i Iskrze Bożej” oraz w „Kartkach”.

Kawiarnia i galeria sztuki Fochy i fanaberie oferuje kawę, wino i piwo, w otoczeniu obrazów i fotografii, biżuterii autorskiej i rękodzieła artystycznego. Są tam też organizowanie wernisaże, wystawy i spotkania autorskie. Lokal jest czynny od środy do niedzieli.

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 10.01.2023