Jesienią 2021 roku ma mieć premiera kinowa filmu „Wesele 2” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Produkcja ma być kontynuacją obraz „Wesele” z 2004 roku tego samego reżysera.
W 2004 roku Wojciech Smarzowski – jeden z najbardziej uznawanych polskich reżyserów sięgnął po „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Reżyser w swym filmie, także pod tytułem „Wesele”, nie adaptował dramatu, ale cytował go uwydatniając uniwersalność historii. W produkcji filmowej głównym bohaterem nie została młoda para, nie byli to goście, miłość, jedzenie, picie czy tańce ale pieniądze. Wojciech Smarzowski pokazał Polaków, dla których nie ma wyższych wartości nad zasoby finansowe.
„Wesele” z Tamarą Arciuch, Bartłomiejem Topą, Marianem Dziędzielem i Maciejem Stuhrem w rolach głównym okazało się hitem. Film został zasypany wieloma nagrodami. Między innymi został uhonorowany laurem od Stowarzyszenia Filmowców Polskich za twórcze przedstawienie współczesności, nagrodą Rady Programowej Telewizji Polskiej i Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej, nagrodą Orły za scenariusz i reżyserię, a nawet wyróżnieniami w Locarno, Karlvych Varach i Cottbus. Wojciech Smarzowski otrzymał za „Wesele” Paszport Polityki za „mistrzowską reżyserię oraz bezkompromisowość w portretowaniu brzydszej twarzy naszej codzienności”.
Wojciech Smarzowski postanowił wrócić do tematu obnażania wad Polaków. Latem 2020 roku reżyser zaczął szukać statystów do filmu „Wesele 2”. Ofertę skierował do osób, których cechuje semicka uroda, czyli szczupłych, o ciemnych włosach i wyrazistych rysach twarzy. „Akcja dzieje się współcześnie. W ciągu jednej nocy, w domu weselnym i w rzeźni.’ – Zapowiada pomysł na film Wojchech Smarzowski – reżyser „Wesele 2”. – „Jest też część retrospektywna. Z czasów II wojny światowej. I to chyba wszystko, co mogę powiedzieć na temat tego projektu.”
W filmie „Wesele 2” Wojciech Smarzowski odniósł się także do pogromu ludności żydowskiej, do którego doszło w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku. Miało tam miejsce bestialskie zamordowanie co najmniej 340 Żydów, których zapędzono do stodoły i podpalono.
Zdjęcia do filmu „Wesele 2” ruszyły 11 lipca 2020 roku na planach w Polsce i na Łotwie. Wojciech Gostomczyk, producent filmu i właściciel Studia Metrage, zaznaczył: „Nastały trudne czasy, a my robimy film, bo naszym kołem napędowym jest miłość do sztuki filmowej. Ufamy Wojtkowi bezgranicznie. Powstaje najdroższy polski film, który mamy nadzieję, że będzie też tym najlepszym. Zależy nam, żeby dołożyć cegiełkę do polskiej kinematografii. To jest nasz najważniejszy cel.”
W grudniu 2020 roku Studio Metrage ogłosiło zakończenie prac na planie kolejnego filmu Wojciecha Smarzowskiego pod medialnym tytułem „Wesele 2”. Podano też dane na temat produkcji 68 dni zdjęciowych, ponad 30.000.000 mln zł budżetu, 120 aktorów i epizodystów, 6.541 statystów, 1.150 km odległości między miejscowościami, w których kręcone były zdjęcia. Wyzwanie ogromne, czasy trudne, ale dobrnęliśmy do finału. Dziękujemy wszystkim, z którymi dane nam było spotkać się na planie.”
Wojciech Smarzowski powiedział o swoim najnowszym filmie: „Najważniejsze jest wiedzieć, po co wyciąga się kamerę z samochodu i o czym chce się powiedzieć. Robiąc film, nigdy nie myślę: „o, to super trafi do ludzi”. Absolutnie wierzę, że jest grupa widzów, która wejdzie w mój świat, bo bardzo podobnie postrzega rzeczywistość. To dla mnie ważne, że robię filmy dla ludzi o wrażliwości jak moja.”
Za zdjęcia do filmu „Wesele 2” odpowiadał Piotr Sobociński Junior, który pracował już z Wojciechem Smarzowskim przy takich głośnych filmach, jak „Wołyń”, „Drogówka” i „Dom zły”. Oprawą muzyczną filmu zajął się Mikołaj Trzaska – również stały współpracownik reżysera. Scenografia została przydzielona Markowi Warszewskiemu. Producentem wykonawczym jest Klaudia Śmieja, a kierownikiem produkcji — Paulina Bareńska.
W filmie „Wesele 2” zagrali między innymi: Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Mateusz Więcławek, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Chyra i Henryk Gołębiewski.
„Rola jest dla mnie trudna wtedy, kiedy nie wiem, w którą stronę mam pójść. W „Weselu 2” jestem dobrze obsadzona w rolę. Emocje oczywiście są trudne, ale taki jest mój zawód, że pracuję na nich i ponoszę wszelkie tego konsekwencje.” Powiedziała o swojej grze w filmie „Wesele 2” Agata Kulesza.
Wojciech Smarzowski urodził się 18 stycznia 1963 roku w Korczynie koło Krosna. Interesował się fotografią, więc rozpoczął studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Studiował także filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach głównie reżyserował reklamy i teledyski.
Wojciech Smarzowski zadebiutował jako scenarzysta i reżyser w filmie „Małżowina” – dramacie zrealizowanym w formie spektaklu teatralnego. Za ten film Wojciech Smarzowski otrzymał nagrodę specjalną Jury Młodych na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film w 1999 roku. Reżyser brał także udział w popularnych serialach TVN „BrzydUla” i „Na Wspólnej” oraz „Londyńczycy” Telewizji Polskiej.
Drzwi do kariery otworzył Wojciechowi Smarzowskiemu film „Wesele” z 2004 roku. W 2009 roku zajął się scenariuszem i reżyserią słynnego filmu „Dom zły”, za który otrzymał liczne nagrody. Później przyszły kolejne uznania dla Wojciecha Smarzowskiego za filmy: „Róża” (2011), „Drogówka” (2012), „Pod Mocnym Aniołem” (2014), „Wołyń” (2016), „Kler” (2018).
Cechą charakterystyczną twórczości Wojciecha Smarzowskiego jest przywiązanie do współpracowników. Reżyser do swoich filmów zatrudnia zaufanych aktorów, przynajmniej w rolach drugoplanowych. Tak jest między innymi z: Marianem Dzięglem, Arkadiuszem Jakubikiem, Lechem Dyblikiem czy Bartłomiejem Topą.