Wanda „Dusia” Stańczak: Matka  

 

Książka „Matka” to XVII Międzynarodowa Antologia, pod auspicjami Stowarzyszenia Autorów Polskich (Oddział Warszawski II). Książka była w planach od dawna, ale nie miałam jeszcze sprecyzowanego tematu, który byłby ważny na równi z poprzednimi antologiami – o wolności, tolerancji, przemocy, czy pisaną na gorąco w pierwszych dniach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 „Kliniką strachu”.

 

Przypadkowo zatrzymałam się przy poście na portalu społecznościowym facebook o matce, który skomentowała Danuta Duszyńska z Australii, która należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Napisała o swojej matce, bardzo ciężkim życiu, biedzie, spracowanych dłoniach. Zatrzymał mnie ten wpis. Wzruszył do głębi szczerością i przeżytym dramatem. I otworzył oczy, że tak mało wiemy, mówimy, tak mało poświęcamy uwagi  najważniejszej w życiu – MATCE. I napisałam wtedy do komentarza Danusi: „już wiem, jaki będzie temat XVII antologii: Matka. I oto jest…

 

„Pod wiatr” – międzynarodowa antologia

 

Na XVII Międzynarodową Antologię „Matka” złożyły się przemyślenia, emocje, historie, wiersze 83 autorów z Australii, Białorusi, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski. Różne formy literackie, różne spojrzenia na temat, nie wyłączając Matki Ziemi, której nie chroni już rozpostarty parasol, coraz bardziej przetarty, coraz bardziej dziurawy..…

 

Głównym tematem XVII Międzynarodowej Antologii jest jednak rodzona mama. Tak, właśnie mama – nie potrafię używać słowa matka, wydaje mi się szorstkie, pozbawione uczuć. I jak już powstała okładka, tradycyjnie zaprojektowana przez znakomitą artystkę graficzkę, poetkę, Renatę Cygan z Wielkiej Brytanii. Zaproponowałam zmianę tytułu, bo „Matka” trochę mnie kłuła. Renata Cygan mnie przekonała, że powinien zostać, bo daje szersze spojrzenie, więcej inspiracji, różnorodne spojrzenie na temat.

 

„Polne wianki” z całego świata

 

XVII Międzynarodowa Antologia „Matka” to nietypowa książka. Publikacja zawiera osobiste historie, ilustrowane zdjęciami z rodzinnego albumu, wzruszające, dokumentalne wręcz. W książce są wspomnienia wersami spisane, te, które najsilniej utkwiły w pamięci, czy te, które kształtowały  przez lata. Są również nieopisanej tęsknoty po wiecznym  rozstaniu, piękne strofy miłości, szacunku. W antologii znajduję się także teksty – spojrzenia z boku na ludzkie dramaty z matką w roli głównej.

 

Temat XVII Międzynarodowa Antologia „Matka” zatrzymał autorów. Zawrócił na przebyte ścieżki, pokazał, odkrył, obudził emocje, które drzemały okryte codziennym pośpiechem, może nawet zapomnieniem. I byłoby najpiękniej, gdyby lektura „Matki” podobnie uczyniła z czytelnikami, jak temat z jej autorami.

 

O całość XVII Międzynarodowa Antologia „Matka”, w takiej formie zadbała stała trójka współpracowników: wspomniana już Renata Cygan, która stworzyła niezwykłą, wymowną graficzną kreację dla książki; Kazimierz Linda niezmiennie zajął się redakcją techniczną i ja, która zaprosiłam autorów i moich rękach spoczęła redakcja projektu. Teraz efekt tej wspólnej pracy przekazujemy w Wasze ręce, Drodzy Czytelnicy z nadzieją, że warto było…

 

Wanda „Dusia” Stańczak

 

Wanda „Dusia” Stańczak poetka, pisarka, autorka piosenek, antologistka. Przez wiele lat była związana z dziennikiem „Kurier Polski”. Wydała 15 książek literackich. Stworzyła 120 piosenek (teksty i muzyka). Jest autorką  ponad 40 antologii, w tym 20 międzynarodowych.  Jej twórczość została przetłumaczona m. in. na język angielski i grecki. Pod jej redakcją ukazało się 26 antologii pod patronatem SAP. Organizuje Międzynarodowe Zloty Petów z Polskim Rodowodem w Wilnie na Litwie. Z jej inicjatywy powstała cykliczna impreza: poetycko-muzyczny „Dach”, w ramach którego przygotowuje i prowadzi wielogodzinne programy w pięknym klubie z duszą „Ona”. Przyjeżdżają na te spotkania ludzie sztuki z wielu miast i państw. W 2000 roku założyła Klub Humoru, który przekształcił się w kabaret „Pół serio”, który miał 500 koncertów. Organizuje plenery literacko-artystyczne. Jej największą inspiracją jest Człowiek. Największą zaletą Człowieka jest dystans do siebie i świata. Jest wiceprezesem Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich, przewodniczącą Komisji Kwalifikacyjnej i prezesem Oddziału Warszawskiego II tej organizacji.

 

Agencja Informacyjna /opinie/ 23.10.2021