VIII Festiwal Poezji Słowiańskiej już w październiku

 

15 października 2020 r. rozpocznie się VIII Festiwal Poezji Słowiańskiej. To najważniejsze wydarzenie literackie w Czechowicach-Dziedzicach, ale również w Polsce.

Festiwal rozpocznie się od spotkania z poetami w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Czechowicach-Dziedzicach. Już o 10.30 wydarzenie przeniesie się do Sali Widowiskowej i Piwnicy Muz w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. W programie przewidziano referaty i prezentacje oraz Hyde park VIII Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2020. Natomiast na 16.30 przewidziano wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Dżyżdrzyk–Dziudziel w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W piątek 16 października 2020 r. o godz.13.00 w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej organizatorzy zaplanowali Sesję Literacką „Poezja, gdy zamieszka w duszy, nie opuści po dzień ostatni. Na przykładzie twórczości poetyckiej Karola Wojtyły”, w której dyskutować będą prof. dr hab. Zofia Zarębianka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i dr hab. Marek Bernacki z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Moderatorem tego wydarzenia będzie poetka, dziennikarka – Barbara Gruszka-Zych. O godz. 17.00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz Bielsko-Biała odbędzie się Poetycka Gala Bielska – Konfrontacje poetyckie.

W sobotę 17 października 2020 r o godz. 17.00 w Domu Narodowym w Cieszynie zostanie otwarta wystawa fotoinstalacji „Krzyk” artysty wizualnego Bo Jaroszka a po niej Poetycka Gala Cieszyńska. „Wierzę głęboko, że mimo obostrzeń związanych z pandemią VIII Festiwal Poezji Słowiańskiej odbędzie się bez zakłóceń.” – Mówi Ryszard Grajek organizator i poeta. – „Niezależnie od tego jesteśmy przygotowani na różne sytuacje, i mamy pomysł jak zrealizować Festiwal nawet przy zwiększonym zagrożeniu epidemiologicznym.”- Dodaje Ryszard Grajek.

Wydarzeniami towarzyszącymi VIII Festiwal Poezji Słowiańskiej. będą wystawa książek poetów (gości Festiwalu) w Miejskiej Bibliotece w Czechowicach-Dziedzicach, występy Janusza Kohuta –kompozytora i pianisty, Tomasz Pala – pianisty, wokalistów Teatru Muzycznego Movimento i wokalistów zespołu Retrospekcja. Głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów Polskich Odział Bielsko-Biała, a patronat nad wydarzeniem objęła Agencja Informacyjna.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /DEC/ 6.09.2020