V Spotkanie Klubu Dyplomaty

 

Fundacja Kulturalna Polska wraz z Polską Fundacją Narodową organizuje cykl spotkań z ambasadorami i korpusem dyplomatycznym przebywającym w Warszawie pod nazwą „Klub Dyplomaty”. Celem spotkań jest przybliżanie polskiej historii, kultury i tradycji, w tym tradycji kulinarnej.

Prelegentami w „Klubie Dyplomaty” byli – prof. Andrzej Nowak, który mówił o relacjach Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i Rzeczpospolitej Polskiej. Archeolog prof. Mariusz Ziółkowski opowiadał o polskich podróżnikach i odkrywcach, zaś o fenomenie Tadeusza Kościuszki wykład wygłosił dr Krzysztof Jabłonka wraz z ambasadorem Konfederacji Szwajcarii w Polsce.

Andrzej S. Grabowski: Juliusz Erazm Bolek – twórca wielowymiarowy

Najbliższe spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 28 marca 2023 r., o godz. 19.00 w pięknej Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie, poświęcone będzie muzycznej podróży przez epoki i zrekonstruowanym staropolskim instrumentom smyczkowym. Wykładowcą i wykonawcą jednocześnie będzie pani prof. dr hab. Maria Pomianowska, multiinstrumentalistka, wokalistka, a także pedagog, profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorka międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

W 1994 r. Maria Pomianowska wspólnie z prof. Ewą Dahlig-Turek i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim artystka zrealizowała rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Stworzyła autorską technikę gry, styl i repertuar. Od 2011 roku Maria Pomianowska tworzy unikatowe muzyczne programy międzykulturowe w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza.

Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) Maria Pomianowska prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Komponowała dla cesarzowej Japonii Michiko z którą wielokrotnie muzykowała, podobnie jak z obecnym cesarzem Naruhito. Zrekonstruowane instrumenty oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii.

Piękna 50-tka

Maria Pomianowska wydała 25 solowych płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. Komponuje muzykę do sztuk teatralnych, do filmów. Koncertowała ze światowej sławy artystami: między innymi z Yo Yo Mą, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh.

V Spotkanie Klubu Dyplomaty, które jest organizowanew okresie przedświątecznym będzie również okazją do tego, by opowiedzieć o tradycjach polskiego, wielkanocnego stołu. Dawne potrawy przypomni Jarosław Uściński – Szef Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, znawca polskiej kuchni historycznej pan.

V Spotkanie Klubu Dyplomaty ma charakter zamknięty. Wszyscy zainteresowani mogą obserwować transmisji z wydarzenia na kanale youtube blogpress oraz polska360stopni.

Agencja Informacyjna, kultura, /DEC/ 20.03.2023