Ulepszone kontrole, wyższe mandaty

Od stycznia 2020 roku wchodzi szereg zmian w przepisach. Dotyczą one także prawa drogowego. Kierowcy muszą być przygotowani na rozszerzone kontrole, a także na wyższe stawki mandatów za przekroczenie prędkości.

 

Od 1 stycznia 2020 roku zakres obowiązków policjantów przy standardowej kontroli drogowej został rozszerzony o nowe zadanie. Funkcjonariusze przeprowadzający kontrolę muszą też spisywać stan licznika kontrolującego przebieg pojazdu. Zmiana ta ma ograniczyć zjawisko „korekty” liczników. Dodatkowo policjanci dokonujący kontroli mogą sprawdzić stan a także numer VIN ( Vehicle Identification Number – numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta) aut importowanych oraz wprowadzić wyniki do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wyjątkiem dokładniejszych kontroli jest akcja „trzeźwe poranki”, w której chodzi o skontrolowanie jak największej ilości pojazdów.

 

Taryfikator mandatów jest taki jak dotychczas, choć zmiany są przewidziane. Od kilku miesięcy krążą pogłoski, że mandaty w przyszłości mogą być zależne od zamożności kierowcy lub proporcjonalne do wartości auta. Spekuluje się także, że mogą się zwiększyć trzykrotnie. Poniżej znajduje się proponowany taryfikator.

 

 

Nowe stawki czekają na kierowców za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym. O złotówkę dziennie wzrośnie opłata za parkowanie odholowanego pojazdu na parkingu strzeżonym, natomiast za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t zamiast 494 zł od teraz trzeba będzie zapłacimy 530 zł.

 

Warto także przypomnieć o zmianach w kontrolach drogowych obowiązujących od 7 listopada 2019 roku. Pierwszą z nich jest możliwość postoju policyjnego auta w miejscu zabronionym, lecz nie zagrażającym bezpieczeństwu ruchu drogowego. Oznacza to, że kontrolujący policjanci mogą przeprowadzać kontrole praktycznie w każdym miejscu.

 

Kolejną już obowiązującą zmianą jest mandat za nieposłuszeństwo, który funkcjonariusz może wystawić, jeśli uzna, że kierowca nie stosuje się do poleceń. Jego wysokość to 500 zł.

 

Trzecia zmiana dotyczy tzw. szybkich testów trzeźwości – policjant w mundurze nie musi legitymować się każdemu kierowcy. Dodatkowo w razie wątpliwości co do przewożonego ładunku, w celu kontroli odpadów funkcjonariusz ma prawo zerwać plombę zabezpieczającą.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 03.01.2020