Na profilu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom na portalach społecznościowych pojawiły się nowe informacje, związane z inicjatywą #UczymySieStrzelac – świadomie, efektywnie, bezpiecznie. Projekt edukacyjny jest skierowana do pasjonatów strzelectwa, ale też tych, którzy dopiero planuję rozpocząć przygodę z tym sportem.
W Polsce bardzo dynamicznie rośnie zainteresowanie bronią palną. Można wnioskować, że wiąże się to z poczuciem coraz większego zagrożenia, mającego swój genezę w agresywnym postępowaniu Federacji Rosyjskiej. 31 grudnia 2021 roku w Polsce było zarejestrowanych 658.4000 sztuk broni. To o 70.500. więcej niż rok wcześniej czyli ponad 10 proc w ciągu 12 miesięcy.
Broń palną w Polsce może mieć tylko osoba, która otrzymała stosowne pozwolenie. Nowelizacje ustawy o broni i amunicji, uchwalone przez parlament w 2021 r. to ostatnie ułatwiła nowelizacją ustawy z 2011 r., która zmniejszyła uznaniowość policji w wydawaniu pozwoleń. Mimo to ma ona nadal decydujący głos w przypadku pozwoleń w celu ochrony osobistej, których liczba spada. Zwiększa się liczba pozwoleń w celach łowieckich, sportowych oraz kolekcjonerskich. Szacuje się, że około 180.000 osób posiada broń palną, w Rzeczpospolitej Polskiej, to bardzo mało w stosunku do liczby obywateli.
Mimo zwiększonej popularności broni palnej Polacy zaliczani są do najmniej uzbrojonych narodów w Europie. Posiadanie broni palnej w praktyce, nie zwiększa bezpieczeństwa. Prawdziwy wpływ na to poczucie ma dopiero umiejętność posługiwania się nią. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Osoby, które nie wiedzą jak korzystać z broni palnej mogą wyrządzić większą krzywdę sobie lub osobom postronnym niż agresorowi.
#UczymySieStrzelac – świadomie, efektywnie, bezpiecznie to ogólnopolski projekt edukacyjny Fabryki Broni „Łucznik” – Radom. Celem akcji jest kształtowanie kultury broni palnej – dostarczenie koniecznej wiedzy w tym zakresie oraz podniesienie świadomości i umiejętności użytkowników oraz instruktorów. W związku z tym, we współpracy z najbardziej doświadczonymi instruktorami strzelectwa, odbyły się konsultacje i warsztaty. Pod hasłem #UczymySieStrzelac Fabryka Broni „Łucznik” – Radom pragnie spopularyzować najważniejsze informacje jak bezpiecznie, efektywnie i świadomie rozpocząć naukę strzelania.
Na jednym z ostatnich filmów, opublikowanych na portalu Facebook, przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom, Dominik Górski, trener oraz zawodnik strzelectwa praktycznego IPSC (International Practical Shooting Confederation – Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Praktycznego z siedzibą w Kanadzie), Mistrz Polski IPSC 2020 i 2021 pokazuje, jak powinien wyglądać dobry chwyt broni krótkiej by zachować stabilność i powtarzalność każdego strzału.
Strzelectwo praktyczne zwane również strzelaniem dynamicznym, w znaczącym stopniu różni się od znanego dotychczas. Ruch, presja czasu na wynik – to cechy charakterystyczne dla tego sposobu korzystania z broni palnej. Strzela się amunicją kal. 9 mm PARA i większymi, użytkownicy mają obowiązek używania okularów ochronnych i ochraniaczy słuchu. Na torze strzeleckim (za każdym razem innym) zawodnikowi towarzyszy sędzia (Range Officer). Realne dystanse strzelań, tarcze dotychczas nieznane w Polsce – w tym tarcze metalowe, specyfika konkurencji i mistrzostwo w opanowaniu broni, to najciekawsze atrybuty tej dyscypliny strzeleckiej.
https://www.facebook.com/100044611081417/videos/454877603206963
Fabryka Broni „Łucznik” – Radom do roku 2000 nosiła nazwę Zakłady Metalowe „Łucznik” (ZM „Łucznik”). Przedsiębiorstwo jest jedną ze spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W Fabryce Broni „Łucznik” – Radom obecnie produkuje się : wiatrówki (FB EAGLE), pistolety (Vis wz. 35, VIS 100 (PR-15 Ragun), P-99, Glauberyt BRS 99), pistolety maszynowe (Glauberyt PM-98, PM-06), karabinki samopowtarzalne (Radom-Sport: Beryl S 223, Beryl S 762, Beryl M22, Mini-Beryl S 223, Grot S 16 FB-M1) i karabinki automatyczne (wz. 96 Beryl, wz. 96 Mini-Beryl, Beryl M762 i Grot (MSBS-5,56).