Trzy koncerty Basi Trzetrzelewskiej w Polsce

 

Basia Trzetrzelewska to polska artystka mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Jej dotychczasowe albumy osiągały międzynarodowy sukces. W 2020 roku Basia Trzetrzelewska miała dać dwa koncerty, w Warszawie i w Łodzi. Ze względu na pandemię koronawirusa koncerty zostały przesunięte na 2021 rok. Odbędzie się także dodatkowy koncert w Gdańsku.

Basia Trzetrzelewska to polska wokalistka, która wykonuje muzykę będącą fuzją jazzu, popu, jak również brazylijskich i latynoskich rytmów, połączonych z R&B i rockiem. Karierę rozpoczęła w 1984 roku wraz z Dannym White’m. Wydany został wówczas pierwszy album brytyjskiej formacji Matt Bianco, którą współtworzył White. W nagraniu albumu, który zatytułowany był „Whose Side Are You On?”, wzięła udział również Basia Trzetrzelewska. Wkrótce Basia i Danny opuścili formację i zajęli się karierą solową artystki. Do zespołu powrócili tymczasowo w 2003 roku. efektem tego chwilowego powrotu był album „Matt’s Mood” wydany w 2004 roku.

Wszystkie dotychczasowe albumy wokalistki odniosły wielki międzynarodowy sukces. Były to ‘Time and Tide’, ‘London Warsaw New York’, ‘The Sweetest Illusion’, ‘It’s That Girl Again’. W 2018 roku wydany został piąty album studyjny Basi Trzetrzelewskiej „Butterflies”. Płyta pojawiła się po 9 latach przerwy, a promował ją singiel „Matteo”. Utwór to klasyczne wcielenie wokalistki- energiczna samba z domieszką kołyszącej melodii, niesionej w rytm perkusji oraz hiszpańskiej gitary. Inne utwory, które znalazły się  na płycie to m.in. swingujący „Bubble” oraz spokojny utwór „Butterfly”, w którym optymizm wokalistki idealnie współgra z wyrazistą grą na fortepianie Danny’ego White’a. W albumie nie zabrakło też pięknych ballad, jak emocjonalna “Liang and Zhu”. Teksty napisane przez artystkę są historiami o prawdziwym życiu i szczerych emocjach. Nawiązują one do motywów wewnętrznej wolności i otwartości. Basia Trzetrzelewska i Danny White od lat tworzą wyjątkowe brzmienie, które sprawia, ze ich album jest starannie przygotowanym i wyczekiwanym przez fanów wydawnictwem.

Basia Trzetrzelewska na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii. W 2020 roku miały się odbyć w Polsce dwa koncerty artystki. Wybuch pandemii spowodował, ze organizatorzy musieli zmienić terminy występów. Basia Trzetrzelewska wystąpi w warszawskim Klubie Stodoła 22 maja 2021 roku. Nowy termin koncertu w Łodzi nie jest jeszcze potwierdzony, jednak organizatorzy dokładają wszelkich starań, by jak najszybciej podać go fanom artystki. Zostanie także zorganizowany koncert dodatkowy. Basia Trzetrzelewska wystąpi w Klubie Stary Maneż w Gdańsku 21 maja 2021 roku.

W 2013 roku Basia Trzetrzelewska została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznał Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Artystkę   uhonorowano również odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministerstwo Kultury. W 2017 roku Basia otrzymała też Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od polskiego Ministerstwa Kultury za swoje osiągnięcia artystyczne.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 05.10.2020