Trzej Królowie symbolem trzech narodów poznających Jezusa

Święto Trzech Króli kojarzy się z przybyłym ze wschodu władcami podążającymi za Betlejemską Gwiazdą, aby złożyć hołd maleńkiemu Jezusowi oraz ofiarować nowonarodzonemu dary: złoto, kadziło i mirrę. Jednak to nie królowie, a mędrcy reprezentujący naród pogański, a każdy złożony przez nich dar ma przypisane znaczenie.

Trzej Królowie, a raczej Trzej Mędrcy uznawani są za świętych nie tylko w katolicyzmie. Uznają ich prawosławni oraz Kościoły Wschodu. Dla nas chrześcijan Święto Objawienia Pańskiego (potocznie nazywane Świętem Trzech Króli) obchodzone corocznie 6 stycznia stanowi symbol, iż to właśnie Mędrcy są pierwszymi odbiorcami objawienia światu nowiny o narodzinach Zbawiciela.

Święto Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt w Kościele Katolickim.

Mędrcy przynieśli narodzonemu Królowi Żydowskiemu podarunki – złoto, kadzidło i mirrę. Każde z nich ma symboliczne znaczenie: złoto oznacza królewską godność, kadzidło – boskość i najwyższe kapłaństwo, zaś mirra – człowieczeństwo. Złożone dary potwierdzały zamożność oraz wykształcenie władców.

Tego dnia Polacy w pełni świętują, ponieważ od 2011 roku jest to dzień ustawowo wolny. W ponad 752 miejscowościach w kraju oraz poza granicami ulicami miast przejdą Orszaki Trzech Króli, przedstawiające uliczne jasełka.

W tym dniu Kościół namawia przybyłych do przebierania się za mędrców, kolędników, aby uroczyście powędrować wraz z Królami złożyć hołd Świętej Rodzinie. Wszyscy zebrani wierni przejdą pod hasłem: „Odnowi Oblicze ziemi”. Hasło nawołuje do obchodów 40 rocznicy wyboru papieża Polaka –  św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. W kilku miejscowościach w Polsce Orszaki będą miały charakter diecezjalny z uwagi na obecność biskupów posługujących w danych diecezjach.

Tego dnia obchodzony jest również Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, ponieważ Trzej Mędrcy są symbolem trzech narodów poznających Jezusa. Ofiary złożone podczas uroczystości zostaną przeznaczone na pomoc misjonarzom pochodzącym z Polski.

Według danych Ewangelia nie dotarła do 5 miliardów mieszkańców globu, dlatego misje stają są ważnym zadaniem Kościoła na najbliższe lata.

Zwyczajem w Święto Objawienia Pańskiego jest poświęcenie wody, kredy oraz kadzidła. Wodą święcimy nasze mieszkania, kadzidło ma znaczenie, iż każdy katolicki dom jest miejscem modlitwy, zaś kredą wypisujemy na drzwiach domostw litery C M B i obchodzony rok. Litery te mylnie są kojarzone z imionami Trzech Mędrców: Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, tak naprawdę to skrót od łac. Christius Mansionem Benedicat – to znaczy „Niech Chrystus Błogosławi temu Domowi”.

Agencja Informacyjna

 

Anna Kłys, Agencja Informacyjna, Kultura  05.01.19

Ilustracja: James Tissot, “Podróż magów”  – Minneapolis Institute of Arts, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3015849