Szybkie posiłki nowym trendem żywieniowym
Pracujący Polacy coraz chętniej sięgają po dania gotowe. 80 proc. badanych wskazało, że robią zakupy, głównie z myślą o szybkim przygotowaniu posiłku. Z kolei prawie 30. proc. badanych twierdzi, że nie zabiera jedzenia z domu do pracy lub robią to bardzo rzadko.
Badania przeprowadzone przez Panel Badawczy Ariadna pokazują, że pracujące społeczeństwo coraz częściej ogranicza poświęcanie czasu na codzienne czynności, nawet takie jak przygotowanie jedzenia, ze względu na pracę. 25. proc. badanych wskazuje, że konieczność wcześniejszego zakupu zniechęca ich do przygotowania posiłków w domu. Z kolei trzy na dziesięć osób przynajmniej raz w tygodniu spożywa danie gotowe w pracy. Tylko 21. proc. badanych przyznało, że przy zakupie szybkich dań zwraca uwagę na smak.
Jednocześnie przy zakupach coraz częściej pod uwagę brane są takie cechy jak cena produktów, czy poręczne opakowanie, co pozwala łatwo przenosić posiłki. Rynek z kolei próbuje nadążyć za oczekiwaniami konsumentów i wprowadza nowe dania, które można przygotować nawet w ciągu dwóch, trzech minut.
„Pracodawcy często zastanawiają się, co wynika z przerwy na lunch czy obiad dla pracownika. Nie wszystkie organizacje mają stołówki czy kantyny, a nawet wydzieloną strefę socjalną, gdzie można zjeść ciepły posiłek w trakcie przerwy w pracy. Natomiast przygotowanie potrawy w domu to czas, który pracownicy chętnie spędziliby z rodziną lub załatwiali sprawy, którym nie mogą się poświęcić kiedy pracują. Nie dziwi więc, że brak czasu jest tak ważną przeszkodą.” – Komentuje badania Rafał Jędrzejewski, ekspert ds. HR z Executive&Friends.
Choć dania na wynos, czy na szybko są znane od dawna, to szybkie posiłki dopiero od niedawna stają się coraz powszechniejszym trendem żywieniowym.
„Coraz więcej pracowników decyduje się na dania gotowe. Ten rynek zaczyna wprowadzać innowacje, które swoim składem zaczynają odpowiadać rosnącym oczekiwaniom. Przykładem są wprowadzone ostatnio na rynek przez markę Łowicz, mieszczące się w torebce kaszotto, które zawiera wartościowe składniki odżywcze i można je przyrządzić zaledwie w 2 minuty, poprzez podgrzanie. To dopiero początek rozwoju tego trendu żywieniowego, skierowanego dla pracowników. Branża spożywcza jest coraz bardziej świadoma tego, jak jemy posiłki w pracy i odpowiada na te potrzeby.” – Reasumuje Rafał Jędrzejewski.
Panel Badawczy Ariadna przeprowadził badania odnośnie trendów żywieniowych w pracy w kwietniu, 2019 roku.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /KAM/ 27.06.19