Światowy Dzień Recyklingu

 

Recykling w ciągu ostatnich kilkunastu lat stał się jednym z tematów priorytetowych. Współcześnie produkujemy około dwóch miliardów ton odpadów rocznie, a ilość ta zwiększa się z każdym rokiem. W 2018 roku z inicjatywy Global Recykling Foundation ustanowiono na 18 marca Światowy Dzień Recyklingu.

Recykling to nic innego jak ponowne użycie. W praktyce oznacza to powtórne wykorzystywanie odpadów do wytworzenia nowego produktu. Ma to na celu zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości śmieci. W ciągu ostatniej dekady produkowane odpady wzrosły niemal dwukrotnie. W 2010 roku wynosiły one 1,13 miliarda ton rocznie, obecnie sięgają 2 miliardów ton. W Europie jedynie 30% odpadów poddawane jest recyklingowi.

Instytutu Staszica przeciwny kolejnej nadregulacji

Tworzywa sztuczne towarzyszą nam w życiu codziennym niemal na każdym kroku. Plastikowe butelki, opakowania spożywcze i kosmetyczne, aerozole a nawet ubrania i dodatki są wszechobecne. Rozwijający się konsumpcjonizm negatywnie wpływa na wzrost produkowanych śmieci, a to odbija się na naszym środowisku. Wymierają zwierzęta, klimat się ociepla, wody, gleby i roślinność są zatruwane. To dlatego tak ważny jest recykling i jego promowanie.

Liczby mówią: Dzień Pandy

W 2018 roku z inicjatywy Global Recykling Foundation ustanowiono 18 marca dniem Światowym Dniem Recyklingu. Święto ma przypominać ludziom o tym, że wybory których dokonujemy na co dzień, mają wpływ na nasze środowisko i przetrwanie planety. Plastikowe butelki, torby foliowe czy ubrania z tworzyw sztucznych lepiej zamienić na produkty wielokrotnego użytku lub właśnie te pochodzące z recyklingu.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /NOW/ 16.03.2023