Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

 

Osteoporoza jako choroba w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zrobiła oszałamiającą karierę. Medycyna i farmakologia wydały jej zdecydowaną walkę, w której odniosły znaczące sukcesy. Niemniej ustanowiono Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. Przypada on na 24 czerwca. Ma uświadamiać społeczeństwo o istocie problemów związanych z występowaniem osteoporozy.

 

Osteoporoza to schorzenie, które charakteryzuje się przewlekłym ubytkiem masy kostnej. Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za jedno z największych zagrożeń społecznych.

Osteoporoza objawia się stopniowym łamaniem kości. W efekcie całkowity szkielet zostaje mocno osłabiony. Może dojść do drobnych złamań w trakcie najprostszych czynności w domu, czy pracy. Ostrzeżeniami dla człowieka przed osteoporozą mogą być regularne bóle stawów i kości. Często ludzie definiują je jako zwykła oznaka starzenia się, a problem może być zdecydowanie poważniejszy. Dlatego nie wolno takich bjawów bagatelizować. Oprócz wspomnianych bólów symptomem, na dłuższą metę, mogą być także obniżenie wzrostu., a także złamania kości przy niewielkich urazach. W zależności od stopnia rozwoju choroby mogą występować również problemy ze spożywaniem pokarmów, brak apetytu czy nawet ból przy kaszlu i kichaniu. Ponadto sama sylwetka i postawa ulega deformacji. Ból odczuwany przez osteoporozę jest zazwyczaj ostry i niespodziewany.

Osteoporoza może być nierozpoznana przez długi czas i rozwijać się po cichu.

To jedna z najczęściej występujących chorób. Na świecie dotyka już 10 proc. społeczeństwa. Największe ryzyko osteoporozy występuje u kobiet, które przed 45. rokiem życia miały menopauzę. Choroba występuje u obojga płci, ale zdecydowanie rzadziej u mężczyzn. Najczęściej objawia się po 60. roku życia.

W ramach profilaktyki zaleca się dietę wzbogaconą w wapń. To właśnie wapń wchodzi w skład kości. Pierwiastek ten można znaleźć w takich produktach jak mleko, sery, twarogi, czy ryby. Oprócz tego warto także dietę uzupełnić o witaminę D i białko. Lekarz może przepisać specjalne leki przeciwko osteoporozie. Zaleca się zwiększoną aktywność fizyczną, by wzmocnić kości i poprawić postawę. Można spróbować także masażów. Należy ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z takich produktów jak alkohol, papierosy i sterydy.

Wyróżnia się osteoporozę pierwotną (związana ze starzeniem się) i wtórną (przez przyjmowanie leków lub występowanie innych chorób).

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/ 20.06.19