Światowy Dzień bez Samochodu

 

Samochód w obecnych czasach to już nie tylko środek transportu, to także ogromna wygoda. Ułatwia codzienne zakupy, poruszanie się po mieście czy weekendowe wycieczki. Jednak samochody mają bardzo negatywny wpływ na środowisko. 22 września obchodzony jest Światowy Dzień bez Samochodu.

W 1886 roku Karl Benz wyprodukował w Niemczech  pierwszy automobil. W 1913 roku Henry Ford otworzył w swojej fabryce pierwszą linię produkcyjną umożliwiającą seryjny montaż samochodów. Nikomu się wówczas nawet nie śniło, że niemal 100 lat później po świecie będzie poruszać się miliard aut.

Pierwsze symptomy problemów z autami pojawiły się już w 1973 roku, gdy wybuchł kryzys paliwowy. Uzależnione od tego surowca Europa i Ameryka uzmysłowiły sobie, ze problem jest znacznie poważniejszy. Samochód, który miał uwolnić mieszkańców z zanieczyszczonych miast – sam stał się podstawowym źródłem zanieczyszczeń. Swoboda poruszania zamieniła się w stanie w korkach. Pojawiła się też konieczność inwestowania w drogi i parkingi, co spowodowało nie tylko odpływ pieniędzy, ale również likwidacje trawników, skwerów i innych przestrzeni miejskich.

Samochody zrewolucjonizowały świat, ale jednocześnie zatkały go. W najbardziej zakorkowanych miastach świata kierowcy spędzają ponad dwie doby rocznie stojąc w korkach. W Warszawie średnia prędkość w godzinach szczytu wynosi 23 km/h. To nie tylko strata czasu, ale także i spalone paliwo i stracone pieniądze, a także ogromna emisja spalin, która przyczynia się do negatywnych zmian klimatycznych.

Francja była krajem, który jako pierwszy wprowadził Dzień bez Samochodu, czym promowała transport publiczny. Inicjatywa okazała się sukcesem na tyle dużym, że w 2000 roku Komisja Europejska zainicjowała Dzień bez Samochodu. Światowy Dzień bez Samochodu obchodzony jest corocznie 22 września. Kierowcy na całym świecie zachęcani są w tym dniu do poruszania się komunikacja miejską lub rowerem. W wielu miastach osoby przesiadające się w tym dniu z własnych aut do środków transportu publicznego, zwolnione są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego auta.

Oficjalna kampania Komisji Europejskiej rozszerzona została do Europejskiego Tygodnia Mobilności, który w Polsce nosi nazwę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Inicjatywę koordynuje Ministerstwo Środowiska.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 21.09.2020