Startuje nowy polski samolot

 

Polskie Linie Lotnicze LOT kupują na razie samoloty wielkich marek, ale w Polsce rośnie rodzimy producent innowacyjnych odrzutowców. Choć jego pierwszy samolot nie jest przeznaczony dla linii lotniczych, to kto wie, może za kilkanaście lat z Centalnego Portu Komunikacyjnego pasażerów zabierać będą polskie samoloty! 

 

Samolot odrzutowy FLARIS LAR 1 został niedawno przetransportowany do Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost. Na tym lotnisku odbędzie się pierwszy oficjalny start nowego polskiego samolotu.

FLARIS LAR 1 to jednosilnikowy samolot odrzutowy o kompozytowej konstrukcji. Jego producent określa go jako część nowej kategorii małych, lekkich odrzutowców dyspozycyjnych High Speed Personal Jet (HPJ).

Inżynierowie producenta samolotu – firmy Metal-Master – przeprowadzili już jego ważenie, niwelację oraz kontrolę układu sterowania. Odbyły się również próby naziemne silnika FJ33-5A firmy Williams International, wyposażonego w nowej generacji  sterownik silnika ECU. ECU to cyfrowy, elektroniczny system sterowania silnika, który optymalizuje zużycie paliwa oraz precyzyjnie nadzoruje ciąg silnika, oraz współpracuje z autorskim komputerem pokładowym samolotu  FLARIS FFAS opracowanym przez  Metal-Master.

FLARIS LAR1 ma mieć tak bardzo uproszczony pilotaż, by samolot mógł zostać dopuszczony do sterowania również  przez pilotów posiadających licencję amatorską.

Według przedstawicieli producenta oblot Flarisa ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

– Serdecznie dziękujemy dyrekcji Portu Lotniczego w Zielonej Górze za udostępnienie nam lotniska do przeprowadzenia prób w locie samolotu oraz za życzliwe przyjęcie i pomoc – mówi Rafał Ładziński, współzałożyciel Metal-Master.

Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost na pierwszy oficjalny lot nowego polskiego samolotu został wybrany nieprzypadkowo. Zielonogórski port nie ma ograniczeń środowiskowych i hałasowych. Może operować zarówno w dzień, jak i w nocy. Port zarządzany jest przez Przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze, które zarządza także lotniskiem Chopina w Warszawie.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 5.09.2018