Spotkania: Andrzej S. Grabowski – i Morningside Music Bridge
W Centrum Promocji Kultury od wielu lat dziąła jedna z najlepszych galerii w Warszawie. Można tam zobaczyć wiele interesujących wystaw współczesnych artystów. Niebawem będzie tam przedstawiona ekspozycja malarstwa Andrzeja S. Grabowskiego – polsko-amerykańskiego artysty malarz, grafika i scenografa.
Wernisaż wystawy malarstwa „Spotkania” Andrzeja S. Grabowskiego odbędzie się w sobotę 18 listopada 2023 roku. W trakcie wydarzenia odbędzie się recital muzyków z Morningside Music Bridge w składzie Wojciech Niedziółka (skrzypce) z Polski, Brandon Leonard (wiolonczela) ze Stanów Zjednoczonych ameryki i Yoav Poth (pionino) z Izraela. Uroczystość rozpocznie się o godz. 18:00, w Centrum Promocji Kultury, Warszawa-Praga, przy ul Podskarbińska 2 w Warszawie. Ekspozycja „Spotkania” Andrzeja S. Grabowskiego będzie czynna do wtorku 5 grudnia 2023 r. Kuratorem wystawy jest Marcin Kokoszko.
Andrzej S. Grabowski, polsko-amerykański artysta malarz, grafik i scenograf, kurator. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Tarnowie.
Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1976 r.), a także Podyplomowe Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1977 r.). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 (stypendium artystyczne w dziedzinie sztuk wizualnych). Członek Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków – sekcja malarstwa i grafiki, Zasłużony Działacz Kultury, Wiceprezes Fundacji artystyczno-edukacyjnej andART.
Andrzej S. Grabowski w latach 1977- 2022, brał udział w 22 wystawach indywidualnych i 117 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki.
120 razy był kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw malarskich, m.in.: Tarnów, Kraków, Rzeszów, Sanok, Krynica, Ciężkowice, Nowy Wiśnicz, Poświętne, Olkusz, Kołobrzeg Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Nicea, Paryż, Tokio, Nowy Jork, Baltimore, Catskills, Sacramento, Montreal, Berlin, Mexico City, Delhi, Rzym, Monte Carlo, etc.
Andrzej S. Grabowski tworzył scenografie i kostiumy dla Teatru Tańca Silva Rerum w Krakowie (w latach 1984-1988). Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki, w latach 1988-2000, projektował scenografie i kostiumy, m.in. w Whitman Theatre, Lincoln Center, Washington Square Church, etc.
Andrzej S. Grabowski jest twórcą cyklu filmów pt. „Zmysły Sztuki dawniej i dziś” oraz cyklu 36 spotkań artystyczno-edukacyjnych „Zmysły Sztuki” , Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, projektów „Radość Tworzenia” „Droga zapisu”, „Malować każdy może”, „Academy andART”. Obecnie zajmuje się malarstwem i edukacją artystyczną. Więcej informacji na stronie internetowej grabowski-art.com i https://www.facebook.com/A.S.Grabowski.visualartist.
Wojciech Niedziółka – skrzypek. Studiuje na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka.
Jest laureatem wielu konkursów, w tym m. in: I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Groblicza w Krakowie, oraz Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini” w Legnicy. Jest również półfinalistą i laureatem nagrody specjalnej dla najwyżej ocenionego polskiego uczestnika XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także finalistą „Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Skrzypków LOUIS SPOHR” w Weimarze.
Wojciech Niedziółka wielokrotnie występował jako solista z wieloma orkiestrami, w tym: Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, a także w prestiżowych programach Morningside Music Bridge i Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem wybitnych mistrzów. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako solista programu „Prezentacje” oraz koncertmistrz „Penderecki Youth Orchestra”. Jest również laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”.
Brandon Leonard – wiolonczelista. Jest stypendystą Atlanta Symphony Orchestra Talent Development Program, studiuje z Karen Freer i był wschodzącym artystą przez 3 lata na festiwalu Morningside Music Bridge w Bostonie.
Zdobył 1. miejsce w Georgia Philharmonic Samuel Fordis Young Artists Competition oraz Hilton Head Concerto Competition. W 2022 roku otrzymał 3. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Ronalda Sachsa i został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Smyczkowego Johansena w 2022 roku. Jako członek Sycamore Trio zdobył I nagrodę w WDAV’s Young Chamber Musicians Competition i II nagrodę w Fischoff National Chamber Music Competition w 2022 roku. Ostatnio zdobył I nagrodę w 26. dorocznym Narodowym Konkursie Sphinx.
Yoav Roth – pianista. Wielokrotnie występował publicznie w Izraelu i Stanach Zjednoczonych Ameryki ze swoimi recitalami i jako solista z orkiestrami i kameralista.
Przyszłe zobowiązania obejmują koncerty w Izraelu, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Europie i Hong-Kongu. Laureat wielu konkursów, w tym pierwszej nagrody w Kan Voice of Music Young Artist Competition, pierwszej nagrody i nagrody publiczności w Tel-Hai International Piano Masterclasses Concerto Competition, pierwszej nagrody w Piano Forever Competition i wielu innych.
Yoav Roth jest stałym odbiorcą stypendiów doskonałości Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kulturalnej (ze specjalnym wyróżnieniem), uczestniczy w kursach mistrzowskich z wybitnymi pianistami i jest regularnie mentorowany przez znanego pianistę Murraya Perahię w ramach programu Jerusalem Music Centre dla wybitnych pianistów. Od 2019 roku regularnie uczestniczy jako wschodzący artysta w festiwalu Morningside Music Bridge w Bostonie.
Morningside Music Bridge (MMB) w lipcu 1997 r. ustanowił pierwszy nowy punkt odniesienia dla międzynarodowych programów letnich. Międzynarodowy program stypendialny dla utalentowanych młodych artystów w wieku od 12 do 18 lat gromadzi najlepszych wschodzących artystów, którzy występują na międzynarodowej scenie i mierzą się z najlepszymi młodymi wykonawcami na świecie.
Uczestnicy Morningside Music Bridge biorą udział w miesięcznym intensywnym szkoleniu i występach. Kadra artystów-rezydentów pochodzi z wiodących światowych organizacji i szkół muzycznych.
W 2023 roku do Morningside Music Bridge zgłosili się kandydaci z 23 państw i przyznano stypendia studentom z każdego kontynentu. Od momentu powstania w 1997 roku ponad 1.000 młodych artystów skorzystało z pozbawionego barier doświadczenia muzycznego oferowanego przez Morningside Music Bridge. Studenci uczestniczą w programie na zasadzie pełnego stypendium, a koszty czesnego, podróży oraz zakwaterowania i wyżywienia pokrywane są dzięki hojności sponsorów. Absolwenci Morningside Music Bridge stali się wiodącymi muzykami klasycznymi, występując na scenach całego świata, zajmując kluczowe stanowiska w najlepszych orkiestrach i ucząc w najlepszych szkołach muzycznych. Równie ważne są mosty kulturowe i przyjaźnie na całe życie, którymi cieszą się uczestnicy Morningside Music Bridge, zaproszeni artyści i organizacje partnerskie.