Społeczna zbiórka na renowacje flagi Powstania

 

 

W Internecie na portalu www.wspieram.to/flaga-powstanie ruszyła społeczna zbiórka, na renowacje wielkiej biało-czerwonej flagi, wywieszanej od kilku lat, na elewacji Galerii Wileńska, z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Na fladze ma pojawić się znak Polski Walczącej.

 

Wielka biało-czerwona flaga wywieszana każdego roku 1 sierpnia o godz. 17,00 (godzina wybuchu powstania) na placu Wileńskim na warszawskiej Pradze jest symbolem obchodów Powstania Warszawskiego. W tym 2021 roku postała idea aby flagę ozdobić znakiem Polski Walczącej, aby w ten sposób jeszcze silniej uhonorować bohaterów Powstania i pamięć o tym wielkim patriotycznym zrywie.

 

Flaga powstała w 2018 r. z inicjatywy kibiców warszawskiej Legii z Pragi-Północ i dzięki wsparciu Galerii Wileńska.

Projekt przypadł do gustu mieszkańców Warszawiakom, którzy bezinteresownie przyłączyli się do inicjatywy. Flaga została uszyta z 270 mkw. materiału. Jej wymiary to 15 na 18 metrów.

 

Flaga - stan obecny
Flaga – stan obecny

„Od tego czasu flaga stała się symbolem obchodów Powstania Warszawskiego na warszawskiej Pradze. To pod nią każdego roku o godzinie „W” gromadzimy się, aby uczcić pamięć o Powstańcach. Nawet w 2020 r., w trudnym czasie pandemii, byliśmy obecni na placu Wileńskim. Flaga dumnie powiewała na elewacji Galerii.” – Opowiadają przedstawiciele kibiców. Teraz postanowili ozdobić flagę znakiem Polski Walczącej. – „Zwróciliśmy się do wykonawcy, który uszył i przygotował naszą flagę, prosząc o przyjazną wycenę i taką uzyskaliśmy, niemniej potrzebna jest pomoc wszystkich, którzy pragną kultywować pamięć o Powstańcach.”

Do zrealizowania projektu potrzeba 4.500 zł. Zbiórka trwa do 13 lutego 2021 r.

Koordynatorem projektu jest Kamil Ciepieńko, praski radny ze stowarzyszenie „Kocham Pragę”. Organizatorzy nie przewidują żadnych nagród dla wspierających, jak ma to miejsce przy okazji podobnych zrzutek. – „Uważamy, że udział w naszej zbiórce, to odruch serca. Bylibyśmy szczęśliwi gdyby każdy kto myśli podobnie dołożył się do tej inicjatywy.” – Apelują. Jeśli zbiórka się powiedzie, flaga, w nowej odsłonie, zadebiutuje 1 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00 na elewacji Galerii Wileńska.

Aby poprzeć inicjatywę i ją wesprzeć należy wejść na stronę projektu https://wspieram.to/flaga-powstanie i stworzyć konto użytkownika.

 

 

Następnie, po wypełnieniu wszystkich potrzebnych pól, należy wybrać kwotę wsparcia. Projekt można wesprzeć publicznie lub anonimowo. każda nadwyżka zostanie przekazana na działania służące zachowaniu pamięci Powstańców Warszawskich walczących na prawym brzegu Wisły.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 21.01.2021