Sprzedają trolejbusy i… fabrykę

 

Solaris Bus & Coach podpisał umowę na dostawę 30 trolejbusów o łącznej wartości ponad 95 mln zł dla komunikacji miejskiej w Gdyni. Kto zamiast trolejbusów, tramwajów lub autobusów woli kupić całą znajdującą się pod Poznaniem fabrykę Solarisa – ma teraz taką możliwość.

Gdynia stawia na ekologiczną komunikację. Agencja Informacyjna pisała ostatnio o planach wprowadzenia w Gdynii autobusów na wodór. Miast posiada także ponad 30 autobusów napędzanych CNG. Jednak najważniejszym składnikiem ekologicznej komunikacji w Gdynii pozostają trolejbusy. Miasto jest jednym z trzech w Polsce, które zachowały sieć trolejbusową – prócz Gdyni posiadają ją również Tychy i Lublin, natomiast trolejbusy zlikwidowano m. in. w Słupsku i Warszawie.

Solarisy Trollino 12 i 16 zamówione przez Gdynię będą miały dużej mocy akumulatory pozwalające im na „uwolnienie się” od trakcji elektrycznej.

Bez podłączenia do trakcji będą mogły pokonać na swoich bateriach kilkadziesiąt kilometrów, co pozwoli je skierować do dzielnic miasta, w których trakcja trolejbusowa nie została zbudowana. Zwiększy się znacznie zasięg linii trolejbusowych (obecnie całkowita ich długość to 96 km) bez konieczności kosztownej rozbudowy trakcji.

Solaris dostarczy miastu także baterie, które pozwolą na modernizację kolejnych 21 pojazdów.

Trolejbusy po modernizacji również będą mogły opuszczać linie trakcji i przejechać bez „drutu” ok. 15-20 km poza siecią trakcyjną. Modernizacja pojazdów rozpocznie się wiosną tego roku, z kolei dostawa nowych Trollino rozpocznie się we wrześniu tego roku i zakończy wiosną 2019.

– „Trolejbusy w Gdyni stały się już rozpoznawalnym znakiem jakości w dziedzinie ekologicznego transportu. Po realizacji tego zamówienia będziemy mogli zastąpić na niektórych liniach autobusy właśnie trolejbusami. Dzięki bateriom będą one w stanie jeździć także po trasach pozbawionych sieci trakcyjnej. Nowe trolejbusy będą wyposażone w klimatyzację, będą dostępne dla osób z dysfunkcjami ruchu, a dzięki dużym i wyraźnym wyświetlaczom i wewnętrznym kamerom, zwiększy się bezpieczeństwo pasażerów. Natomiast nowe przegubowce, których do tej pory nie widzieliśmy na gdyńskich ulicach, zabiorą prawie dwukrotnie więcej osób niż pojazd standardowy, przy porównywalnym koszcie eksploatacji. Dzięki nowym pojazdom elektrycznym, ponad 1/3 pasażerów, korzystających z transportu publicznego w Gdyni, będzie przewożona trolejbusami” – powiedziała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

 

Solaris Bus & Coach jest polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych oraz tramwajów SolarisTramino. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wyprodukowała ponad 16 000 pojazdów, które jeżdżą po drogach ponad 30 krajów w ponad 600 miastach. W chwili obecnej firma wystawiona jest na sprzedaż.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /MAN/, 05.04.2018

Fot. Solaris – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24324792