8 milionów maseczek w sklepach Żabka

Od 16 kwietnia 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa wprowadzona zostanie konieczność noszenia maseczek ochronnych.  Naprzeciw zapotrzebowaniu na ten produkt wychodzi sieć Żabka, która bez zysku będzie sprzedawać maseczki ochronne w swoich sklepach.

Na konferencji prasowej, która odbyła się 9 kwietnia 2020 roku, Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Decyzja Ministra ma obowiązywać od czwartku 16 kwietnia 2020 roku. Takie rozporządzenie wymaga dużego nakładu maseczek, które będą dostępne  dla wszystkich Polaków.

Sieć sklepów Żabka w ramach podejmowanych działań na rzecz walki z pandemią postanowiła umożliwić swoim klientom zakup maseczek ochronnych. Od  środy 15 kwietnia 2020 roku maseczki będą dostępne we wszystkich sklepach zarówno należących do sieci, jak i franczyzobiorców.  Do sklepów trafi około 8 milionów jednorazowych maseczek. Jednocześnie podjęta została decyzja o udostępnieniu maseczek w najniższej cenie, czyli bez pobierania marży. Klienci sieci będą mogli zakupić dziesięciopak maseczek w cenie 16,17 zł.

W naszym przekonaniu każdy powinien mieć możliwość nabycia maseczki ochronnej w jak najniższej cenie. Z tego powodu podjęliśmy decyzję o dystrybucji maseczek bez zysku, w cenie która odzwierciedla koszty zakupu i transportu. Dołączyli do nas franczyzobiorcy, akceptując rezygnację z marży również po ich stronie. Wiemy, że nie zaspokoimy całego popytu, ale przygotowujemy już kolejne dostawy, by każdy mógł chronić siebie i swoich najbliższych – powiedział Tomasz Suchański, Prezes zarządu firmy Żabka Polska.

Sieć Żabka oferuje maseczki zgodne z normą EN149, przeznaczone dla osób dorosłych. Są one wyrobem niemedycznym służącym jako wsparcie bezpieczeństwa i ochrony osobistej. Cena jednej maseczki to 1,62 zł, co odpowiada kosztowi zakupu i dostawy maseczek do sklepów. By nie wywoływać spekulacji związanych z niską ceną, Żabka wprowadziła limit jednego dziesięciopaku dla każdego klienta.

Jednorazowe maseczki ochronne niemedyczne  dostępne w sieci sklepów Żabka są przeznaczone dla osób, które nie wykonują zawodów medycznych oraz nie potwierdzono u nich aktywnego zakażenia COVID 19. Produkt służy do jednorazowego korzystania i nie nadaje się do powtórnego użycia ani prania. Jednorazowe maseczki ochronne niemedyczne są przeznaczone głównie dla osób dorosłych. Produktu nie powinny używać dzieci poniżej 10 roku życia.

Maseczki zostały sprowadzone do Polski przez sieć Żabka specjalnie zorganizowanym samolotem Boeing 747-400 JumboJet w ubiegły piątek. Obecnie są rozprowadzane z Lotniska Chopina do sklepów w całym kraju.

Sieć Żabka od początku pandemii angażuje się w walkę z koronawirusem. Teraz, poza sprzedażą maseczek w sklepach swojej sieci, przekaże także nieodpłatnie 500 tysięcy maseczek medycznych do szpitali. Wszystko odbywa się w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia, które wskaże placówki medyczne, do których zostaną rozdystrybuowane maseczki.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/14.04.2020 r.